Kuru incir ihracat sezonu başladı

  • Yazı boyutu
Kuru incir ihracat sezonu başladı

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği verilerine göre, 21-24 Eylül tarihleri arasında 18 milyon 486 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi

Geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirde, ihracat sezonu başladı.
     Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği verilerine göre, 21 Eylül 2012 Cuma günü başlayan kuru incir ihracat sezonunda, 21-24 Eylül tarihleri arasında 4 bin 703 ton kuru incir ihraç edildi, 18 milyon 486 bin dolarlık gelir elde edildi.
     Birlik Başkan Yardımcısı Menaşe Gabay, Aydın ve İzmir illerinde üretimi yapılan ve yaklaşık 30 bin üretici aile ile 20 bini aşkın sayıda işletme çalışanının geçim kaynağı olan kuru incirin önemli bir tarımsal ihraç ürünü olduğunu, Türkiye'nin geçen sezon 50 bin 209 ton kuru incir ihraç ederek, 165 milyon 634 bin dolar döviz elde ettiğini kaydetti.
     Bu yılki rekoltenin 56 bin 900 ton olarak tespit edildiği bilgisini veren Gabay, "Önümüzdeki sezonda 45-50 bin ton civarında kuru incir ihracatı öngörüyoruz" dedi.
     Gabay, Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nun, Çin, Rusya, Hindistan gibi kuru incir tüketiminin düşük olduğu nüfus yoğunluğu olan ülkelerde kuru incir tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceğini, önümüzdeki süreçte bu pazarlarda da kuru incir tüketimini arttırmak istediklerini ifade etti.
    
    
    


Bu haberi 370 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir