Küresel tedirginlikler Japonya verisiyle devam ediyor -Analistler bugün akşam saatlerinde…

  • Yazı boyutu
Küresel tedirginlikler Japonya verisiyle devam ediyor
  -Analistler bugün akşam saatlerinde…

Küresel tedirginlikler Japonya verisiyle devam ediyor -Analistler bugün akşam saatlerinde açıklanacak İspanya bankalarının stres testi sonuçlarının da piyasalardaki pozitif görünümü sınırlayabileceğini belirtiyor

Küresel piyasalarda, İspanya'da açıklanan bütçenin AB'nin istediği reformları ve kemer sıkma politikalarını içermesi dolayısıyla olumlu karşılanmasına rağmen küresel ekonomik aktiviteye yönelik endişelerin Japonya'da açıklanan sanayi üretimi verisiyle devam ettiği görülüyor.
     İspanya'da bütçe açıklanmadan önce uluslararası piyasada 1,2829 seviyesine kadar gerileyen avro/dolar paritesi kemer sıkma politikalarının beklentilerinden de fazla olduğunun görülmesinin ardından gelen alışlarla tekrar 1,29 seviyesinin üzerine yükseldi.
     Dün ABD'de Dow Jones endeksi de İspanya bütçesi sonrasında toparlayarak bir önceki kapanışa göre yüzde 0,54 oranında değer kazanarak 13.485 puandan kapatırken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,18, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,72 oranında artış kaydetti.
     Bugüne gelindiğinde ise Japonya'da açıklanan sanayi üretim verisinin ağustos ayında yüzde 1,3 oranında gerilemesi (beklenti yüzde -0,5) küresel ekonomik aktiviteye yönelik endişeleri haklı çıkarırken analistler bugün akşam saatlerinde açıklanacak İspanya bankalarının stres testi sonuçlarının da piyasalardaki pozitif görünümü sınırlayabileceğini belirtiyor.
     İMKB'de ise doğalgaza zam yapılacağı haberleri ile şirket karlılıklarının düşeceği tedirginliği ve Türk Hava Yolları'nda kamuya ait hisselerin satılabileceği yönündeki haberlere rağmen endeks banka hisseleri öncülüğünde günü sınırlı da olsa yükselişle kapattı. Analistler şirket karlılıklarını olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtmekle beraber yapılan zamların bütçe açığına yapacağı olumlu katkının olumsuz etkileri sınırlayacağını belirtiyor.
     Ayrıca bugün açıklanacak dış ticaret verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini belirten analistler genel olarak endekste 66.500 - 68.500 aralığında hareketin devam edebileceğini tahmin ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
     10.00 Türkiye TÜİK ağustos ayı Dış Ticaret Dengesi
     12.00 Avro Bölgesi eylül TÜFE
     15.30 ABD ağustos ayı kişisel gelir
     16.45 ABD eylül ayı Chicago PMI
     16.55 ABD eylül Michigan Üni. tüketici güven endeksi
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir