Küresel piyasaların yönünü AB ile ilgili açıklamalar belirliyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasaların yönünü AB ile ilgili açıklamalar belirliyor

Küresel piyasaların yönünü AB ile ilgili açıklamalar belirliyor

Piyasalar dün önce St. Louis FED Başkanı James Bullard'ın parasal genişleme için şartların oluşmadığını açıklaması, ardından Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin Yunanistan'ın borçlarını ödeme şartlarının hafifletilebileceğine yönelik beklentileri bitiren açıklamaları ile düşüşe geçti.
     ABD'de Dow Jones endeksi günü yüzde 0,88 oranında değer kaybıyla kapatırken Almanya'da DAX endeksi ise yüzde 0,97 düşerek önceki hafta içinde bulunduğu dar bant aralığına geri döndü. İMKB'de ise pozitif yönde ayrışmanın Fitch'den gelen açıklamaların ardından özellikle banka hisselerinde görülen alışlarla devam ettiği görüldü.
     Fitch'in Türkiye raporunda ilk kez yazılı olarak not artırımının, cari açığın finansmanı ve enflasyon hedeflerinin düşmesi ile gündeme gelebileceğini belirtmesi, ekonomistler tarafından pozitif olarak değerlendirildi. Açıklamanın ardından gün içinde 66.600 sınırına kadar yükselen İMKB 100 endeksi Avrupa tarafında satış baskılarının artmasıyla günü hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 66.079 puandan kapattı.
     Bugüne gelindiğinde Asya borsalarının da küresel negatif havanın etkisiyle yüzde 1 civarında değer kaybettiği görülüyor. Analistler AB borç krizinin çözümüne yönelik yetkililerden yapılan açıklamaların piyasaların ana yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.
     Pozitif görünümün halen korunduğunu belirten analistler, piyasaların "yetkililerin hamle yapacakları beklentilerini" eylül ayına kadar devam ettirebileceğini ifade ediyor. Eylül ayındaki ECB ve FED toplantılarının orta ve uzun vadeli yönü tayin edeceğini belirten analistler o zamana kadarki hareketleri kısa vade içinde değerlendirmek gerektiğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.30 İngiltere, 2. Çeyrek GSYİH
     14.00 Türkiye, TCMB 16 Ağustos tarihli toplantı özeti
     14.30 Türkiye, TCMB ağustos ayı 2. dönem beklenti anketi
     15.30 ABD, temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir