Küresel piyasaların odak noktasında Merkel'in Yunanistan ziyareti olacak

  • Yazı boyutu
Küresel piyasaların odak noktasında Merkel'in Yunanistan ziyareti olacak

Küresel piyasaların odak noktasında Merkel'in Yunanistan ziyareti olacak

Avrupa borç krizine yönelik belirsizliklerin devam etmesiyle dün küresel hisse senedi piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izlendi. Avrupa'da dün Maliye Bakanlarının toplantısı öncesinde yapılan açıklamalarla Yunanistan ve İspanya'ya ait endişelerin arttığı ve Avrupa hisse senedi piyasalarında satış baskılarının arttığı görüldü.
     Bugün ise piyasaların odak noktasında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yunanistan'a yapacağı ziyaret ve Avrupa borç krizi ile ilgili yapılacak açıklamalar olacak.
     ABD'de Dow Jones endeksi günü yüzde 0,19 düşüşle 13.583 puandan kapatırken Almanya ve Fransa hisse senedi piyasalarında ise kayıplar yüzde 1,5'e yaklaştı. İspanya'da IBEX 35 endeksindeki değer kaybının diğer Avrupa borsalarına göre daha sınırlı kalarak yüzde 0,80 olarak gerçekleştiği görüldü. Analistler bunda İspanya'nın yardım talebinde bulunacağı beklentisinin etkili olduğunu kaydediyor.
     Bugüne gelindiğinde, Avrupa Maliye Bakanları toplantısından dün akşam saatlerinde gelen açıklamalarda Yunanistan'ın yaptığı reformlardan ve düzenlemelerden övgüyle bahsedilmesi, Yunanistan'a yapılacak yardım konusunda iyimserliği artırırken, Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) resmen devreye alınacağı açıklamaları ile avro/dolar paritesi uluslararası piyasada 1,2990'a kadar yükseldi. Parite dün 1,2938'e kadar geriledikten sonra günü 1,2970 seviyesinden kapatmıştı.
     Yurt içinde ise tahvil-bono ve döviz piyasasında satıcılı seyrin hakim olduğu görüldü. Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,70 sınırına kadar yükselirken dolar ise küresel piyasalardaki dolara olan talebin artmasının da etkisiyle bankalararası piyasada 1,81 seviyelerine yükseldi.
     İMKB'de endeksin dar bantta dalgalı hareket ettiği ve gelen satışların 67.000 puan üzerinde karşılanması dikkat çekti. Gün içi yükselişlerde 67.500 direncini kıramayan endeks için analistler küresel piyasalardan destek bulması durumunda yükseliş isteğini ortaya koyduğunu kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, ağustos ayı sanayi üretimi
     10.00 Türkiye, Orta Vadeli Program açıklanacak
     11.30 İngiltere, ağustos ayı sanayi üretimi
     11.30 İngiltere, ağustos ayı toplam ticaret dengesi
     15.55 ABD, haftalık REDBOOK perakende satışlar
    
     Avrupa Maliye Bakanları toplantısı devam edecek
     Almanya Başbakanı Merkel, Yunanistan'ı ziyaret edecek
    
    
    

Bu haberi 114 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir