Küresel piyasaların iyimserliği Yunanistan'ın not indirimine rağmen devam ediyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasaların iyimserliği Yunanistan'ın not indirimine rağmen devam 
ediyor

Küresel piyasaların iyimserliği Yunanistan'ın not indirimine rağmen devam ediyor

S&P'nin Yunanistan'ın notunu seçilmiş temerrüt seviyesine düşürmesinin ardından avro/dolar paritesinin düşüşü sınırlı kalırken Asya borsalarındaki iyimser hava devam ediyor.
     Küresel piyasalar dün ABD'de "mali uçurum" riskinin çözülebileceğine yönelik iyimserlikle günü yükselişlerle tamamlarken, İMKB'de gelen kar satışlarının karşılanmasının ardından rekor kapanışlar serisi devam etti. İMKB 100 endeksi 4. işlem gününü de tarihinin en yükseğinden kapatırken gün içinde zaman zaman sert satışlar gelse de özellikle banka hisselerindeki yükseliş isteğinin devam ettiği görüldü.
     ABD'de yetkili ağızlardan "mali uçurum" konusunda bir haftaya kadar anlaşmaya varılabileceği haberleri sonrasında yükselişe geçen Dow Jones endeksi, dün açıklanan makroekonomik verilerin beklentileri karşılamamasına rağmen günü yüzde 0,64 oranında yükselişle iki günün ardından tekrar 13.000 puanın üzerinde kapattı. Analistler "mali uçurum" konusundaki gelişmeler ve cuma günü açıklanacak istihdam verilerine kadar Dow Jones endeksinin 12.900 - 13.100 bandı arasındaki dalgalı seyrine devam edebileceğini, bu seviyelerin kırılması durumunda kırılma yönüne doğru hareketliliğin ivme kazanabileceğini belirtiyor.
     Avrupa tarafında da dün genel olarak iyimser bir hava hakimdi. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,26, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,28 ve Yunanistan'da ASE endeksi yüzde 1,05 oranında yükselişlerle kapatırken, gece yarısında S&P'nin Yunanistan'ın notunu düşürdüğü haberi ile avro/dolar paritesi 1,3073 seviyelerinden sert bir şekilde düşüşe geçerek 1,3045'i gördü.
     S&P Yunanistan'ın notunu "CCC" den seçilmiş temerrüt seviyesi olan "SD"ye düşürdü.
     Bugüne gelindiğinde Asya borsalarındaki pozitif havanın sınırlansa da kısmen devam etmesi ve avro/dolar paritesinin 1,3055 üzerinde dengelenmesi hisse senedi piyasalarının iyimserliğini destekliyor.
     İMKB'de ise zaman zaman özellikle banka hisselerinde görülen kar satışlarının şimdilik sınırlı kalması yükseliş isteğinin devam etmesini sağlıyor. Analistler banka hisselerinin yanında holding hisselerinin de oluşan yüksek kar marjının endeks üzerindeki stresi artırdığını dolayısıyla gelebilecek düzeltme hareketlerinin yüksek marjlı olabileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.30 İngiltere ekim ayı dış ticaret dengesi
     12.00 Avro bölgesi, 3. çeyrek GSYH
     13.00 Almanya, ekim ayı fabrika siparişleri
     14.00 İngiltere BOE faiz kararı ve varlık alım programı
     14.45 Avro Bölgesi, ECB faiz kararı
     15.30 ABD haftalık işsizlik başvuruları
     15.30 ECB Başkanı Mario Draghi'nin basın açıklaması
    
    
    

Bu haberi 93 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir