Küresel piyasaların gözü Yunanistan ile ilgili gelişmelerde

  • Yazı boyutu
Küresel piyasaların gözü Yunanistan ile ilgili gelişmelerde

Küresel piyasaların gözü Yunanistan ile ilgili gelişmelerde

Küresel piyasalarda Yunanistan'ın moratoryum riski nedeniyle artan satış baskıları, dün Yunanistan'ın borçlanma ihalesini başarıyla tamamlayarak yaklaşık 4 milyar Avro borçlanmasının ardından yerini tepki alışlarına bıraktı.
     ABD'de 'mali uçurum' riskinin devam etmesiyle küresel risk iştahının azalarak dolara olan talebin artmasıyla hızlanan doların yükselişi, dün Avrupa tarafında özellikle Yunanistan'ın borç yapılandırmasıyla ilgili görüşmelerin ve haber trafiğinin hızlanmasıyla dengelendi.
     ABD'de Dow Jones Endeksi günü yüzde 0,46 oranında düşüşle 12.756 puandan, Almanya'da DAX Endeksi gün içinde yüzde 0,50'yi aşan kayıplarını geri alarak hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 7.169 puandan kapandı. Dün ayrıca Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 0,56, İspanya'da IBEX 35 Endeksi ise yüzde 1,66 oranında yükseliş kaydetti.
    
     -Yurt içi piyasalar-
    
     Yurt içinde ise önceki gün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın AA Finans Masası'nda yaptığı açıklamaların ardından piyasalarda kar satışlarının sınırlı kaldığı ve alışların daha etkili olduğu görülüyor. Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi günü yüzde 6,38 seviyelerinden tamamladı. İMKB 100 Endeksi ise Halkbank halka arzının olumsuz etkisine rağmen günü yüzde 1'e yaklaşan yükselişle kapattı.
     Analistler daha önceki büyük halka arzlarda olduğu gibi Halkbank halka arzında da arza katılmak isteyen yatırımcıların borsada diğer hisselerde satışa geçmesiyle görülen negatif yönlü baskının şimdiye kadar sınırlı şekilde hissedildiğini belirtiyor.
     Bununla birlikte Halkbank halka arzına katılmak amacıyla borsada satış yapacak yatırımcılar için bugünün son gün olduğuna dikkati çeken analistler, gelmesi muhtemel satışların karşılanıp karşılanamayacağının kısa vadeli yön üzerinde de belirleyici olacağını kaydediyor.
     İMKB 100 Endeksinin 71.000 desteği üzerinde kaldığı sürece pozitif görünümünü koruyacağını ifade eden analistler, yukarıda ise 72.500 ve 73.300 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu belirtiyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.30 İngiltere, Ekim ayı işsizlik başvuruları
     12.00 Euro Bölgesi Eylül ayı sanayi üretimi
     14.00 ABD, haftalık mortgage kredisi başvuruları
     15.30 ABD, Ekim ayı ÜFE
     15.30 ABD, Ekim ayı perakende satışlar
     17.00 ABD, Eylül ayı işletme stokları
     21.00 ABD, FED son FOMC toplantısının tutanakları açıklanacak
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir