Küresel piyasalarda satış baskıları etkisini artırıyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalarda satış baskıları etkisini artırıyor

Küresel piyasalarda satış baskıları etkisini artırıyor

Küresel piyasalarda Avrupa'dan başlayarak genele yayılan satış baskıları etkisini artırıyor.
     Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Güney Kıbrıs Rum kesimini hafta sonuna kadar kurtarma programı konusunda AB ile anlaşma konusunda bir ilerleme kaydedememesi durumunda yardımı keseceğini açıklaması ile hisse senedi piyasaları düşüşe geçti. Almanya'da açıklanan mart ayı imalat sektörü PMI verisinin de piyasa beklentisini karşılayamaması ile Almanya'da DAX Endeksi yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti.
     Güney Kıbrıs Rum kesimine ilişkin belirsizlik, ekonomik aktiviteye yönelik endişeler ile birleşince avro/dolar paritesi de tekrar 1,29 seviyesinin altına gerilemesine neden oldu.
     ABD piyasalarında ise beklentilerden iyi gelen haftalık işsizlik başvuruları verisine rağmen hisse senedi piyasalarında açılışla birlikte değer kayıpları görülüyor. Dow Jones Endeksi bu dakikalarda yüzde 0,38 oranında değer kaybederken, Nadaq bileşik endeksinin değer kaybı yüzde 0,60'ı geçti.
     Yurtiçinde ise global piyasalardan pozitif yönde ayrışma dikkati çekerken İMKB 100 Endeksi gördüğü en yüksek 83.283 puandan gelen satışlarla kazançlarının bir kısmını geri verdi.
     Analistler Avrupa'da belirsizliklerin ortadan kalkmadan yükselişlerin sınırlı kalmasının beklenmesi gerektiğini, yurtiçinde ise özellikle banka hisselerinin seyrinin yön üzerinde ana belirleyici olduğunu belirtiyor.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir