Küresel piyasalarda risk iştahı devam ediyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalarda risk iştahı devam ediyor

Küresel piyasalarda risk iştahı devam ediyor

Küresel piyasalarda risk iştahının artmaya devam ettiği ve özellikle hisse senedi piyasalarında bir önceki hafta kayıplarının büyük çoğunluğunun bu hafta geri alındığı görülüyor.
     Avrupa tarafında Yunanistan'ın borç sorununun çözümüne yönelik gelişmeler piyasaların yükseliş isteğini desteklerken İsrail ile Filistin arasında sağlanan ateşkes de Ortadoğu risklerinin şimdilik bir kenara bırakılmasını sağladı. Dün Çin'de açıklanan PMI verisinin ekonomik aktivitede büyümeye işaret etmesiyle de genel yayılan risk iştahı için analistler, pazar günü İspanya'nın Katalonya bölgesinde yapılacak seçimlerin şimdilik piyasaların önündeki tek engel olarak kaldığını belirtiyor. İspanya'da Başbakan'ın elini zayıflatacak siyasi sonuçların İspanya'daki borç krizinin çözümünü de zorlaştırabileceğini ifade eden analistler buna rağmen Avrupa piyasalarının pozitif görünümünü devam ettirdiğini kaydediyor.
     Dün Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,84 oranında yükselişle 7.244 puandan kapatırken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,60, İspanya'da IBEX 35 endeksi ise yüzde 0,90 oranında değer kazandı.
     Yurt içinde ise İMKB 100 endeksinin 71.000 direncini bir kez daha denemesi ve üzerinde tutunamamasının ardından 2. seansta artan satış baskıları nedeniyle 70.000 desteğinin hemen altında kapanış yapıldı. Analistler 70.000 desteğinin kırıldığını söylemek için erken olduğunu, 70.000 - 71.000 bandı içindeki hareketin devam etmesinin beklenebileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, 3. Çeyrek konut satışları
     10.00 Türkiye, TCMB eylül ayı Uluslararası yatırım pozisyonu
     11.00 Almanya, kasım ayı IFO iş dünyası güven endeksi
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir