Küresel piyasalarda pozitif görünüm korunmaya çalışılıyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalarda pozitif görünüm korunmaya çalışılıyor

Küresel piyasalarda pozitif görünüm korunmaya çalışılıyor

Küresel piyasalarda dün büyümeye yönelik endişelerle birlikte parasal genişleme adımlarının yeterli olmayacağı seslerinin yükselmesiyle genel olarak tedirgin bir hava hakimdi.
     IMF'den yapılan Yunanistan'ın mali sorunlarının derinleştiği ve bütçe önlemleriyle aşılamayacağı yönündeki söylemler ve Almanya'da yetkililerden İspanya'nın bir an önce yardım talebinde bulunup bulunmayacağına yönelik karar vermesi gerektiğini vurgulayan açıklamalar Avrupa piyasalarında negatif havanın hakim olmasına neden oldu.
     ABD'de ise San Francisco Fed Başkanı John Williams'ın son parasal genişleme adımının (QE3) yeterli olmayabileceği ve yeni bazı ek adımlara ihtiyaç duyulabileceği yönündeki açıklamalar daha QE3 sonuçlarını görmeyi bekleyen yatırımcıların kafasını karıştırdı.
     Dün ABD'de Dow Jones endeksi günü hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 13.558 puandan kapatırken analistler 13.500 seviyesinin kırılması durumunda satış baskılarının artabileceğini, bu seviyenin üzerinde ise pozitif görünümün korunduğunu belirtiyor.
     Avrupa'da ise Almanya'da DAX endeksi dün önceki kapanışa göre yüzde 0,52 oranında değer kaybederken, Fransa'da CAC 40 endeksinin kaybı yüzde 0,95'e ulaştı. IMF'den yapılan açıklamaların ardından Yunanistan'da ASE endeksinin kaybı yüzde 2,75 olurken, İspanya'da IBEX 35 endeksi ise yüzde 1,12 geriledi.
     Yurt içinde ise tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine ihalesine gelen güçlü talebe rağmen yüzde 7,54 ile 5 eylülden beri en yüksek kapanışı yaparken, İMKB'de de genel olarak satıcılı bir seyir izlendi.
     Analistler İMKB 100 endeksinin 66.500 seviyesi üzerinde kaldığı sürece pozitif görünümü koruduğunu ancak banka hisselerinde görülen satış baskılarının devam etmesi ve yukarıda dirençleri kıracak para girişinin olmamasını negatif düşünen yatırımcı ve yorumcu sayısının artmasına neden olduğunu kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 İspanya ağustos ÜFE
     12.00 İtalya eylül ayı tüketici güven endeksi
     14.00 Türkiye, TCMB PPK toplantı tutanakları
     15.55 ABD, haftalık REDBOOK perakende satışları
     16.00 ABD, temmuz S&P Case Shiller konut fiyat endeksi
     17.00 ABD, eylül CB tüketici güven endeksi
    
    
     Almanya Başbakanı Merkel ECB Başkanı Draghi ile görüşecek
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir