Küresel piyasalarda "mali uçurum"a yönelik iyimserlik artıyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalarda "mali uçurum"a yönelik iyimserlik artıyor

Küresel piyasalarda "mali uçurum"a yönelik iyimserlik artıyor

Küresel piyasalarda iki günlük düşüşün ardından dün ABD'de bütçe görüşmelerine yönelik haber ve açıklamaların iyimserliği artırmasıyla yükseliş isteğinin hakim olduğu görüldü.
     ABD'de Başkan Barack Obama'nın Noel öncesinde "mali uçurum" sorununun halledilmesi gerektiğini söylemesi ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü (Cumhuriyetçi) John Boehner'in pozitif açıklamaları, piyasalarda bütçe görüşmelerine yönelik iyimserliğin artmasına neden oldu. Parasal genişlemenin (QE3) artırılabileceğine yönelik beklentiler de dolara olan talebin yavaşlamasını sağladı.
     Küresel piyasalarda iyimserliğin artmasına paralel olarak ABD'de Dow Jones Endeksi günü yüzde 0,83 oranında yükselişle kapattı, Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0,15, Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 0,37 oranında değer kazandı.
     İMKB tarafında ise yurt dışı hisse senedi piyasalarından ayrışma devam etti ve geçen gün olduğu gibi endeks yaklaşık 1.000 puanlık bir dalgalanmanın ardından yine hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 71.974 puandan kapandı.
     Analistler bugün Asya borsalarında görülen yüzde 1'e yaklaşan yükselişlere dikkati çekiyor, yurt içinde Merkez Bankası'nın açıklayacağı finansal istikrar raporu ve yurt dışında da ABD'den gelecek haber ve açıklamaların takip edileceğini ifade ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.55 Almanya, kasım ayı işsizlik oranı
     12.00 Avro bölgesi tüketici güven endeksi
     12.00 Avro bölgesi kasım ayı sanayi kesimi güven endeksi
     14.00 Türiye, TCMB finansal istikrar raporu
     14.30 Türkiye, TCMB haftalık bülten
     15.30 ABD, 3. çeyrek GSYİH
     15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
     17.00 ABD, Ekim ayı bekleyen ev satışları
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir