Küresel piyasalarda "Güney Kıbrıs" izlenecek

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalarda "Güney Kıbrıs" izlenecek

Küresel piyasalarda "Güney Kıbrıs" izlenecek

Küresel piyasalarda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin kurtarma şartlarında AB ve IMF ile anlaşmaya vardığı haberinin ardından pozitif havanın geri dönebileceği bildirildi.
     Geçtiğimiz hafta "Güney Kıbrıs sorunu" ile genel olarak satıcılı seyreden hisse senedi piyasaları, çözüme yönelik belirsizlikler nedeniyle haftanın son işlem gününde karışık seyretmişti. Almanya'da DAX endeksi haftalık bazda yüzde 1,63 oranında değer kaybederken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,92, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in hafta sonu notunun düşürülebileceği yönünde uyarı yaptığı ve not görünümünü "negatif" izlemeye aldığı İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,49 geriledi.
     Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin kurtarma şartlarında AB ve IMF ile anlaşmaya varması ve bu anlaşmanın bankaların yeniden yapılandırılması üzerinde olduğu için parlamentoda oylanma zorunluluğu bulunmaması, piyasalar tarafından sorunun çözüldüğü yönünde algılandı ve avro/dolar paritesi 1,29'lu seviyelerden 1,3040'a kadar yükseldi.
     Asya tarafında da borsaların Avrupa'dan gelen haberlerle hızlı bir şekilde yükselişe geçmesi dikkati çekti. Japonya'da Nikkei 225 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,69 oranında yükselişle tamamlarken Çin'de Şangay endeksi bu dakikalarda yüzde 0,23 artıda bulunuyor.
     Yurtiçinde tahvil-bono piyasasında, Avrupa piyasalarına paralel olarak yabancı ilgisinin azalmasıyla gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,22'ye yükselirken, İMKB 100 endeksi de haftalık bazda 0,80 oranında değer kaybetti.
     Bu hafta Merkez Bankası PPK kararlarının yurtiçi piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirten analistler "Güney Kıbrıs sorunu" ile ilgili anlaşma şartlarının yürürlüğe girmesiyle ilgili gelişmelerin de takip edilmeye devam edileceğini kaydediyor. AA Finans PPK Beklenti Anketi'ne göre ekonomistler genel olarak politika faizi ve faiz koridorunda bir değişiklik beklemezken zorunlu karşılıklarda ise artırımlar bekliyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     12.30 Türkiye, BDDK Haftalık Bülten
     14.30 ABD, şubat ayı Chicago FED ulusal aktivite endeksi
     16.30 ABD, mart ayı Dallas FED ulusal aktivite endeksi
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir