Küresel piyasalarda Fed tedirginliği sert düşüşlere neden oluyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalarda Fed tedirginliği sert düşüşlere neden oluyor

Küresel piyasalarda Fed tedirginliği sert düşüşlere neden oluyor

Küresel piyasalar dün akşam açıklanan Fed toplantı tutanaklarında parasal genişlemenin devam edip etmemesi konusunda üyeler arasında ayrılığın görülmesiyle dolar değer kazandı ve hisse senedi ile emtia piyasaları sert bir şekilde değer kaybetti.
     Dün Avrupa hisse senedi piyasaları Fed toplantı tutanakları öncesinde genel olarak düşük hacimle yatay bir bant içinde hareket etti. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,30 oranında kayıpla 7.729 puandan tamamlarken İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,26 oranında değer kazandı.
     Fed toplantı tutanaklarında üyelerin bir kısmının, Fed'in her ay 85 milyar dolarlık ve ucu açık tahvil alım programında sınırlamaya gitmek için hazır olması gerektiği yönünde görüş bildirmeleri hisse senedi piyasalarının sert bir şekilde düşüşe geçmesine neden oldu. Dow Jones endeksi günü yüzde 0,77 oranında kayıpla tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 1,24, Nasdaq endeksinin kaybı ise yüzde 1,53'e ulaştı.
     Dolar bazlı "carry trade" yani dolar borçlanarak diğer yatırım araçlarına ve emtiaya yönelen paranın, doların değer kazanmasının etkisiyle geri dönmeye çalışması emtia piyasasında da sert düşüşleri getirdi. Altının onsu son 7 ayın en düşüğü olan 1.554,70 dolara gerilerken, Brent petrolün varil fiyatı da 117,50 dolar seviyelerinden 114,68 dolara kadar geriledi.
     Bugün Çin'de açıklanan öncü göstergelerin ekonomik aktivitenin büyümesine işaret etmesine rağmen Başbakan'ın konut satışına yapılan sınırlamaların genişletilebileceği yönündeki açıklamaları ve Fed'in yarattığı negatif hava ile Şangay borsası yüzde 2,77 oranında değer kaybederken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi de yüzde 1,39 oranında geriledi.
     Yurt içinde ise dün İMKB'de etkisini artıran alışlarla endeks gün içinde 79.000 puanın üzerini test etse de günü yüzde 0,79 oranında yükselişle 78.891 puandan kapatmıştı.
     Analistler bugün yoğun veri akışının, özellikle Fed toplantı tutanaklarının ardından ABD'de açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları verisinin takip edileceğini belirtiyor. Küresel piyasalardaki satış dalgasından İMKB'nin de olumsuz etkilenmesi bekleyen analistler, petrol fiyatındaki düşüşün ise yurt içi piyasaları pozitif yönde etkileyeceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.30 Almanya, şubat ayı imalat sektörü PMI
     11.00 Avro Bölgesi, şubat ayı imalat sektörü PMI
     15.30 ABD, ocak ayı TÜFE
     15.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları
     17.00 ABD, ocak ayı 2. El konut satışları
     17.00 ABD, şubat ayı Philedelphia FED endeksi
     17.00 ABD, ocak ayı öncü göstergeler endeksi
     18.00 ABD, haftalık petrol stokları
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir