Küresel piyasalarda Eurogroup toplantısı takip edilecek

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalarda Eurogroup toplantısı takip edilecek

Küresel piyasalarda Eurogroup toplantısı takip edilecek

Küresel piyasalar, geçtiğimiz hafta artan risk iştahı ve Avrupa'da Yunanistan ve İspanya'da borç krizinin çözümüne yönelik iyimser beklentilerle önemli yükselişler kaydetti.
     ABD'de Dow Jones Endeksi geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği yaklaşık yüzde 3,5 oranındaki yükselişle 8 Kasım tarihinden beri altında seyrettiği 13.000 puanın üzerinde kapandı.
     Küresel ekonomik aktivitede düzelmeyi işaret eden makroekonomik verilerin moraliyle yükselişe geçen hisse senedi piyasalarında Avrupa tarafında da Yunanistan ve İspanya borç krizinin çözümüne yönelik iyimser beklentiyle Almanya'da DAX Endeksi art arda beşinci işlem gününü de yükselişle kapattı.
     DAX Endeksi cuma günü yüzde 0,89 oranında, Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 0,87, İspanya'da IBEX 35 Endeksi yüzde 0,43 oranında yükseliş kaydetti.
     Yurt içinde ise İMKB'nin hafta bazında genel olarak küresel piyasalardan negatif yönde ayrıştığını, ancak haftanın son işlem günündeki yükselişiyle endeksin 71.000 direncinin hemen üzerinde kapattığı görüldü.
     Analistler küresel hisse senedi piyasalarının bu haftaya geçtiğimiz haftaki sert yükselişin kar satışları ile başlayabileceğini, ancak piyasaların yönünü bugün yapılacak Eurogroup toplantısından Yunanistan ve İspanya'nın borç sorununa yönelik çıkacak haber ve açıklamaların belirleyeceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
     14.30 Türkiye, TCMB Kasım ayı reel kesim güven endeksi
     14.30 Türkiye, TCMB Kasım ayı kapasite kullanım oranı
     17.00 ABD, Dallas FED imalat sanayi endeksi
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir