Küresel piyasalarda Avrupa Maliye Bakanları toplantısı izlenecek

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalarda Avrupa Maliye Bakanları toplantısı izlenecek

Küresel piyasalarda Avrupa Maliye Bakanları toplantısı izlenecek

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta genel olarak dar bant içinde dalgalı hareket etse de haftanın ikinci yarısında güçlenen alışlarla haftayı yükselişle kapattığı görüldü. ABD'de Dow Jones endeksi açıklanan makro ekonomik verilerin beklentilerden iyi olmasının da verdiği destekle bir önceki haftaki kayıplarını geri aldıktan sonra yükselişini devam ettirerek haftayı yüzde 1,29 yükselişle 2007 yılından beri yaptığı en yüksek kapanış olan 13.610 puandan kapattı.
     Avrupa tarafında ise ECB'nin faizleri değiştirmemesinin ardından Başkan Mario Draghi'nin yaptığı açıklamaların hisse senedi piyasasında krizin çözümüne yönelik kararlılığı işaret ettiği şeklinde algılandı ve Almanya'da DAX endeksi bir önceki haftaya göre yüzde 2,52 değer kazanırken, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 3,19 yükseldi.
     Avro/dolar paritesi de Avrupa borç krizine yönelik iyimserlikle 1,2857 seviyesinden başladığı geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 1,3072'ye kadar yükseldi.
     Bugüne gelindiğinde ise analistler Avrupa borç krizine yönelik gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini belirtiyor. Bugün öğleden sonra Avrupa maliye bakanlarının İspanya borçlarının finansmanı ve bankacılık birliğini görüşmek üzere Lüxemburg'ta yapacakları toplantının piyasaların odak noktası olacağını belirten analistler ABD'de açıklanacak olan 3. çeyrek şirket karlarının da takip edileceğini kaydediyor.
     İMKB'nin de geçtiğimiz hafta küresel piyasalardaki pozitif seyre haftanın ikinci yarısında katıldığı ve bir önceki haftanın kayıplarını geri alındığı görüldü. Haftayı 67.383 puandan kapatan İMKB 100 endeksinin teknik görünümünü değerlendiren analistler 67.500 puanın üzerinde yükseliş hareketinin destek bulabileceğini ve 68.500, 69.400 hedeflerinin gündeme gelebileceğini belirtiyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
     13.00 Almanya ağustos ayı sanayi üretimi
     14.30 Türkiye, TCMB ekim ayı birinci dönem beklenti anketi
     Avrupa Maliye Bakanları Lüksemburg'ta bir araya gelecek
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir