Küresel piyasalar yükseliş isteğini koruyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar yükseliş isteğini koruyor

Küresel piyasalar yükseliş isteğini koruyor

Küresel piyasalar dün genel olarak pozitif görünümünü devam ettirerek ABD'de Dow Jones endeksi kapanış rekorlarına devam ettirdi ve yurt içinde açıklanan cari açık verisinin de desteği ile endeks önceki günkü kayıpların bir kısmını geri aldı.
     ABD'de dün Dow Jones endeksi gün içi gördüğü en yüksek seviye rekorunu 14.479 kapanış rekorunu ise önceki kapanışa göre yüzde 0,02 yükselişle 14.450 puana geliştirdi. S&P 500 endeksi ise zirve tırmanışını devam ettiremedi ve günü önceki kapanışa göre yüzde 0,24 değer kaybıyla tamamladı.
     Avrupa tarafında İtalya'daki siyasi belirsizlik ve dün yapılan ihalelerde faizlerin yükselmesi hisse senedi piyasalarında tedirginliğe neden olurken Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,23, İyalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,42 oranında değer kaybıyla tamamladı. İngiltere ve Fransa borsaları ise günü yaklaşık yüzde 0,10 oranında yükselişle tamamladı.
     Yurt içinde açıklanan ocak ayı cari işlemler açığının yıllıklandırılmış olarak 46,83 milyar dolara gerilemesi İMKB'nin yükseliş isteğini destekledi. İMKB 100 endeksi günü yüzde 0,27 oranında yükselişle 83.348 puandan tamamlayarak bir gün aradan sonra tekrar analistlerin destek konumuna gelebileceğini belirttikleri 83.000 - 83.200 bandının üzerine yükseldi.
     Bugün Avro bölgesinde açıklanacak ocak ayı sanayi üretimi ve ABD'de açıklanacak perakende satışlar verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini ifade eden analistler, yurt içinde endeksin 83.000 üzerinde tutunması durumunda yükseliş isteğinin artarak devam edebileceğini tahmin ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     12.00 Avro bölgesi, ocak ayı sanayi üretimi
     13.00 ABD, 8 Mart MBA mortgage başvuruları
     14.30 ABD, şubat ayı perakende satışlar
     16.00 ABD, ocak ayı işletme stokları
     20.00 ABD, şubat ayı bütçe dengesi
    
    
    

Bu haberi 116 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir