Küresel piyasalar yoğun veri ve haber akışını takip edecek

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar yoğun veri ve haber akışını takip edecek

Küresel piyasalar yoğun veri ve haber akışını takip edecek

Küresel piyasaların pozitif seyri dün de devam ederken, Avrupa tarafındaki zayıflama ise bugün Brüksel'de başlayacak olan Avrupa Maliye Bakanları toplantısına yönelik beklentilerle sınırlı kaldı.
     Dün ABD'de Dow Jones endeksi beklentilerden iyi gelen haftalık işsizlik başvurusu verisi ile rekor serisini devam ettirerek günü yüzde 0,58 oranında yükselişle 14.539 puandan tamamladı. S&P 500 endeksi de günü yüzde 0,56 yükselişle tarihi kapanış zirvesi olan 1.565 puanın hemen altında 1.563 puandan tamamladı.
     Avrupa tarafında dün açıklanan istihdam verisinin pozitif etkisi ve bugün Brüksel'de başlayarak iki gün sürecek Avrupa Maliye Bakanları toplantısına yönelik iyimserlikle hisse senedi piyasaları yüzde 1 seviyelerinde yükselişle tamamlarken, avro dolar paritesi de 1,2912 seviyesinden destek bularak tekrar 1,30'un üzerine yükseldi. Avrupa Maliye Bakanları toplantısında yapısal reformları hayata geçirmek ve bütçe açıklarını azaltmaları için Fransa, İspanya ve Portekiz'e ek süre verilebileceği beklentisi piyasaların pozitife dönmesini sağladı.
     Bugüne gelindiğinde Japonya'da Haruhiko Kuroda'nın Merkez Bankası başkanlığının Parlamento tarafından onaylanması ve Çin'de yeni Başbakan Li Kıçiang'ın görevine başlamasının pozitif etkisi Nikkei 225 endeksinin yüzde 1,45, Şangay bileşik endeksinin ise bu dakikalarda yüzde 0,30'un üzerinde yükselmesini sağladı.
     Yurt içinde İMKB'nin küresel piyasalardan negatif yönde ayrıştığı ve analistlerin dikkati çektikleri 82.500 puanın altına sarkması dikkati çekti. Analistler bugün açıklanacak makroekonomik verilerin takip edileceğini ancak endeksin 82.500 puanın altında kalmaya devam etmesi durumunda 80.800 seviyesinin gündeme gelebileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, aralık ayı işsizlik oranı
     11.00 Türkiye, Maliye Bakanlığı şubat ayı bütçe dengesi
     12.00 Avro Bölgesi, şubat ayı TÜFE
     14.30 Türkiye, TCMB mart ayı beklenti anketi
     14.30 ABD, şubat ayı TÜFE
     14.30 ABD, mart ayı NY FED imalat endeksi
     15.00 ABD, şubat ayı 2. el konut satışları
     15.15 ABD, şubat ayı Kapasite kullanımı ve sanayi üretimi
     15.55 ABD, mart ayı Michigan Ünv. tüketici güven endeksi
     18.00 Euro Bölgesi, Eurogrup toplantısı
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir