Küresel piyasalar yoğun veri akışına göre yönünü belirleyecek

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar yoğun veri akışına göre yönünü belirleyecek

Küresel piyasalar yoğun veri akışına göre yönünü belirleyecek

ABD'deki büyüme verileri ile negatife dönen küresel piyasalar, bugün açıklanacak yoğun veri akışı ve özellikle Fed'in politikaları üzerinde belirleyici olması nedeniyle ocak ayı istihdam verilerine odaklanacak.
     Dün ABD'de hisse senedi piyasaları önceki günkü büyüme verisinin eksi gelmesinin ardından satıcılı seyretti ve Dow Jones endeksi yüzde 0,36 oranında değer kaybıyla 13.860 puandan kapattı. S&P 500 endeksi yüzde 0,26 değer kaybıyla 4 günün ardından tekrar 1.500 puanın altına gerileyerek 1.498 puandan kapatırken, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,01 geriledi.
     Avrupa tarafında bugün açıklanacak işsizlik ve imalat sektörü PMI verilerinin takip edileceği hisse senedi piyasalarında dün satışların etkili olduğu görüldü. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,45 oranında değer kaybıyla 7.776 puana gerilerken, İngiltere'de FTSE 100 endeksinin kaybı yüzde 0,73'e ulaştı.
     Bugün Japonya'da Nikkei 225 endeksi düşük yenden aldığı destekle yükselişini devam ettirirken, Çin'de Şangay endeksi de yüzde 0,87 oranında değer kazandı.
     Yurt içinde ise tahvil-bono piyasasında yatay seyir devam ederken İMKB'de kısa vadeli alçalan trend içindeki sert ve dalgalı hareketine devam etti. Geçtiğimiz perşembe gününden bu yana yaklaşık yüzde 9 değer kaybeden İMKB'de gelen tepki alımlarının satışlarla karşılandığı görülüyor. Endeksin dip oluşturma çabalarının şimdiye kadar sonuçsuz kaldığını belirten analistler, dip oluşumundan sonra yurt dışı, özellikle de gelişmekte olan piyasalarla korelasyonun artacağını ifade ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, imalat sektörü PMI
     10.50 Fransa, ocak ayı imalat sektörü PMI
     10.55 Almanya, ocak ayı imalat sektörü PMI
     11.00 Avro bölgesi, ocak ayı imalat sektörü PMI
     12.00 Avro bölgesi, aralık ayı işsizlik
     12.00 Avro bölgesi, ocak ayı TÜFE
     15.30 ABD, ocak ayı istihdam verileri
     16.00 ABD, ocak ayı imalat sektörü PMI
     17.00 ABD, aralık ayı inşaat harcamaları
     17.00 ABD, ocak ayı ISM imalat endeksi
    
    
    

Bu haberi 90 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir