Küresel piyasalar yatayda, İMKB ise analistleri zorluyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar yatayda, İMKB ise analistleri zorluyor

Küresel piyasalar yatayda, İMKB ise analistleri zorluyor

Küresel piyasalar son bir kaç günde olduğu gibi dün de yatay seyrini devam ettirirken, İMKB özellikle son bir saatte analistlerin yorumlamakta zorlandıkları agresif alışlarla kapanış rekorunu 84.000 puanın üzerine taşıdı.
     ABD'de açıklanan 4. çeyrek bilançoların beklentilerin üzerinde olması ve makroekonomik göstergelerdeki sınırlı da olsa iyileşmeye rağmen hisse senedi piyasaları yatay banttaki hareketine devam etti.
     Dow Jones endeksi günü yüzde 0,17 oranında düşüşle kapatırken, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,22 oranında değer kazandı.
     Avrupa tarafında da çok önemli değişimler olmazken kısa vadeli desteğini aşağı yönlü kırdığı için dünkü hareketleri ayrı bir öneme sahip olan DAX endeksi gelen tepki alımlarıyla toparladı ve yüzde 0,20 oranında yükselişle kapattı.
     Buna rağmen DAX endeksinin 7.700 puanın altında kapanış yaptığına dikkati çeken analistler bu seviyenin altında kaldığı sürece satış baskılarının kademeli olarak artabileceğini ifade ediyor.
     Yurt içinde ise İMKB'nin pozitif ayrışması dün de devam etti ve özellikle günün son bir saatinde analistlerin yorumlamakta zorlandıkları bir alış dalgası görüldü.
     İMKB 100 endeksi bu panik havasını anımsatan alışların etkisiyle tarihi kapanış rekorunu 84.000 puanın üzerine taşıdı ve 84.082,15 puandan kapattı.
     Analistler özellikle endeks üzerinde ağırlığı yüksek banka hisselerinin aşırı alım bölgesinde olduğunu, dolayısıyla bu seviyelerde yüksek hacimli, aşağı ya da yukarı yönlü sert dalgalanmaların görülme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor.
     Türkiye'nin ikinci bir derecelendirme kuruluşundan "yatırım yapılabilir" notu alabileceği ve İmralı görüşmelerinin pozitif sonuçlanabileceği beklentisinin risk iştahını tarihinde hiç olmadığı kadar artırabileceğini ifade eden analistler teknik olarak dolar bazlı zirvelerin test edilebileceğini kaydediyor.
     Dün 47.563 puandan kapatan dolar bazlı İMKB 100 endeksin tarihi kapanış rekoru 50.850, gördüğü en yüksek seviye rekoru ise 51.070 puanda bulunuyor.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.00 ECB aylık raporu
     12.00 Avro bölgesi kasım ayı inşaat üretimi
     15.30 ABD aralık ayı konut başlangıçları
     15.30 ABD, aralık ayı inşaat izinleri
     15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
     17.00 ABD, ocak Philadelphia Fed imalat sanayi endeksi
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir