Küresel piyasalar tatil haftasına da mali uçurum endişesiyle girdi

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar tatil haftasına da mali uçurum endişesiyle girdi

Küresel piyasalar tatil haftasına da mali uçurum endişesiyle girdi

Küresel piyasalarda, geçtiğimiz hafta ABD'deki mali uçurum endişeleriyle zaman zaman satış baskıları artsa da bir çok piyasanın kapalı olacağı noel tatili öncesinde genel olarak pozitif görünümün korunduğu görüldü.
     ABD'de Dow Jones endeksi mali uçurum sorununun çözümü konusunda ilerlemeler kaydedilse de halen çözüm sağlanamamış olması nedeniyle haftanın son işlem gününü yüzde 0,91 oranında düşüşle kapatırken, haftalık bazda ise yükselen kanal içindeki yatay hareketini sürdürdü.
     Avrupa tarafında da ABD hisse senedi piyasalarına paralel bir seyir izlenirken, bugün bir çok borsada noel tatili nedeniyle işlem yapılmayacak. Açık olan hisse senedi piyasalarından Fransa'da ise IMF raporunda Fransa bankacılık sektörüne yönelik risklere dikkat çekilmesi nedeniyle banka hisselerinin seyri takip edilecek.
     Asya piyasalarında ise Japonya'da hükümet ile Merkez Bankası (BOJ) arasındaki çekişme hisse senedi piyasalarının sert değer kaybına neden oluyor. Japonya'nın yeni Başbakanı Shinzo Abe'nin, BOJ'un enflasyon hedefini eleştirmesi ve ocak ayındaki para politikası toplantısında yüzde 2 enflasyon hedefi belirlenmesini istedi. Bugün kapalı olan Japonya hisse senedi piyasaları geçtiğimi haftayı son iki günkü düşüşe rağmen önceki haftaya göre yükselişle kapattı.
     Yurt içinde ise İMKB 100 endeksi haftanın son iki işlem günündeki banka hisselerinde görülen kar satışlarının etkisiyle düşüş kaydetmesine karşın haftalık bazda tarihinin en yüksek kapanışını yaptı. Haftayı 76.684 puandan kapatan İMKB 100 endeksi, dolar bazlı olarak ise dolar kurundaki yıl sonu pozisyon kapatma işlemleri nedeniyle görülen yükselişle yüzde 0,56 oranında değer kaybetti.
     Analistler geçtiğimiz haftayı 42.683 puandan kapatan dolar bazlı endeksin 42.000 seviyesinin içinde bulunduğu orta vadeli pozitif seyri devam ettirebilmesi için kritik destek konumunda olduğunu belirtiyor.
     Bugün ABD hisse senedi piyasalarında noel tatili nedeniyle yarım gün işlem yapılırken, Avrupa'da Fransa ve İngiltere hisse senedi piyasaları haricindeki borsalar tatile girdi. Analistler açık olan borsalarda da noel tatili nedeniyle düşük hacimli yatay bir seyir izlenebileceğini kaydediyor.
     Bugün piyasaların takip edeceği önemli bir veri açıklanmayacak
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir