Küresel piyasalar pozitif İMKB olumsuz yönde ayrıştı

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar pozitif İMKB olumsuz yönde ayrıştı

Küresel piyasalar pozitif İMKB olumsuz yönde ayrıştı

Piyasalar dün makroekonomik verilerle pozitif seyrederken İMKB olumsuz yönde ayrışarak günü yüzde 1,47 oranında değer kaybıyla tamamladı. ABD'de perakende satışlar verisinin beklentilerden çok daha iyi gelmesi ve Almanya ile Fransa büyüme verilerinin etkisiyle dünya hisse senedi piyasalarında açılıştan sonra görülen düşüşler telafi edildi ve pozitif görünüm korundu.
     Almanya'da GSYH yüzde 0,2 büyümesi beklenirken yüzde 0,3 olurken, Fransa'da yüzde 0,1 düşüş beklenirken değişim olmadı. ABD'de ise perakende satışlar verisi yüzde 0,3 artış beklenirken yüzde 0,8 oranında artış gösterdi.
     ABD'de Dow Jones endeksi günü hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 13.172 puandan kapatarak son 7 işlem günü devam eden dar banttaki yatay seyrini devam ettirdi. Almanya'da DAX endeksi ise büyüme verisinin etkisiyle 7.000 seviyesindeki direncini test etse de günü yaklaşık yüzde 1 oranında yükselişle 6.974 puandan kapattı.
     İMKB'de ise dün küresel piyasaların yatay ve yükseliş eğilimine karşın olumsuz yönde ayrışma dikkati çekti. İMKB 100 endeksi gün içinde 65.386 puana kadar yükseldikten sonra etkisini artıran satışlarla günü yüzde 1,47 oranında değer kaybıyla 64.192 puandan kapattı.
     Uzmanlar ABD ve Avrupa tarafında olumlu gelen makroekonomik verilerin FED ve ECB ile ilgili parasal genişlemeye yönelik beklentileri olumsuz yönde etkilediğini, dolayısıyla risk iştahının azalmasına neden olabileceğini kaydediyorlar. Risk iştahındaki azalmanın öncelikle gelişmekte olan piyasalarda satış baskısına ve avro/dolar paritesinde dolar lehine hareketliliklere neden olabileceğini belirten uzmanlar ayrıca İMKB'deki olumsuz yönde ayrışmayla ilgili olarak 23 Temmuz tarihinde başlayan hızlı yükselişin kar satışlarının da etkili olduğunu düşünüyorlar.
     Bugüne gelindiğinde ise analistler, yurt içi ve ABD'de açıklanacak makroekonomik veriler ile yine ABD'de açıklanacak haftalık petrol stoklarının, petrol fiyatlarının kritik direnç seviyelerinde olması nedeniyle piyasalar tarafından takip edileceğini belirtiyorlar.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TÜİK mayıs ayı işsizlik oranı
     11.30 İngiltere, MB son PPK toplantısı tutanakları
     11.30 İngiltere Haziran ayı işsizlik oranı
     15.30 ABD, temmuz ayı TÜFE
     15.30 ABD, ağustos ayı NY FED imalat endeksi
     16.00 ABD, haziran ayı net sermaye giriş-çıkışı
     16.15 ABD, temmuz ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanımı
     17.30 ABD, haftalık petrol stokları
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir