Küresel piyasalar olumsuz gelişmelere odaklandı

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar olumsuz gelişmelere odaklandı

Küresel piyasalar olumsuz gelişmelere odaklandı

Küresel piyasalarda parasal genişleme beklentilerinin bitmesiyle ekonomik aktiviteye yönelik belirsizlikler ve sıkıntılar satış baskılarını artırıyor.
     Gerek açıklanan makro ekonomik veriler, gerekse yetkili ağızlardan yapılan açıklamalar piyasaların tedirginliğini artırırken Avrupa tarafında liderler arasındaki görüş ayrılıkları piyasalarda düşüşlere neden oluyor.
     ABD tarafında son parasal genişleme adımının ekonominin toparlanması için yeterli olmayacağına yönelik seslerin yükselmesi ve bazı büyük şirketlerin önümüzdeki dönem kar beklentilerini aşağı yönlü revize etmeleri Dow Jones endeksinin sert bir şekilde değer kaybetmesine neden oldu. Endeks önceki güne göre yüzde 0,75 oranında değer kaybederek kısa vadeli önemli destek seviyesi olarak dikkat çekilen 13.500 seviyesinin altında 13.457 puandan kapattı.
     Avrupa tarafında ise dün ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarıyla toparlanan piyasalar Almanya Başbakanı Angela Merkel'in eleştirel açıklamaları ile İspanya'da yaşanan gerginlikler nedeniyle tekrar satış baskısı altında kaldı.
     Avro/dolar paritesi dün bir ara Draghi'nin açıklamalarıyla 1,2967 seviyesine kadar yükseldikten sonra hisse senedi piyasaları kapandıktan sonra gelen sert satışlarla düşüşe geçti ve bu dakikalarda 1,2860 seviyelerine geriledi.
     Yurt içinde ise İMKB 100 endeksinin önceki gün banka hisselerindeki sert düşüşlerin tepki alımlarının da etkisiyle yükseliş görüldü. Endeks günü 67.809 puandan kapatırken analistler 68.000, 68.500 seviyelerinin güçlü direnç konumunda olduğunu ve bu seviyelerin kırılabilmesi için yeni beklentilerin oluşması gerektiğini kaydediyor.
     Analistler yurt dışı piyasalardaki olumsuz havanın etkisiyle olası düşüşlerde 66.500 seviyesinin kritik destek bölgesi olarak izlenmeye devam edileceğini belirtiyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     14.00 ABD, 11 eylül haftası MBA mortgage başvurular
     15.00 Almanya, eylül ayı TÜFE
     17.00 ABD, ağustos ayı yeni konut satışları
     17.30 ABD, haftalık petrol stokları
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir