Küresel piyasalar "mali uçurum"un kıyısında beklemeye devam ediyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar "mali uçurum"un kıyısında beklemeye devam ediyor

Küresel piyasalar "mali uçurum"un kıyısında beklemeye devam ediyor

Küresel piyasalar ABD'de "mali uçurum" konusunda Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin halen anlaşamamış olmasının verdiği tedirginliğe rağmen çözüm konusundaki iyimserliğini devam ettirmeye çalışıyor.
     ABD'de Dow Jones Endeksi cuma gününü yüzde 0,27 oranında düşüşle kapattı, böylece haftalık bazda kazançlarının tamamını geri vererek hemen hemen önceki hafta kapanış seviyesinden kapandı.
     Avrupa tarafında, ECB ve Fed kararlarının ardından pozitif seyir haftanın son işlem gününde de devam etti. Almanya'da DAX Endeksi günü yüzde 0,19, haftayı ise önceki hafta kapanışına göre yüzde 1,04 oranında yükselişle tamamladı. ECB faizlerde bir değişikliğe gitmezken, Fed'in parasal genişlemeye devam etmesi Avro'nun dolar karşısında değer kazanmasını sağladı.
     İMKB'de geçtiğimiz hafta rekorların geliştirildiği ve genel olarak pozitif havanın korunduğu bir hafta geride bırakıldı. İMKB 100 Endeksi cuma günü özellikle 2. seansta artan kar satışlarıyla yaklaşık 1.000 puanlık kayba rağmen haftayı önceki hafta kapanışının hemen üzerinde 76.293 puandan kapattı.
     Bugüne gelindiğinde ise Japonya'da genel seçimleri Liberal Demokrat Parti'nin büyük bir çoğunlukla kazanması başta Japonya olmak üzere Asya hisse senedi piyasalarını pozitif yönde etkiledi.
     Analistler ABD'den "mali uçurum" konusunda gelecek haber ve açıklamaların piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olacağını, bununla birlikte yurt içinde ise yarınki Merkez Bankası PPK kararlarının piyasaların odak noktasında olacağını belirtiyor.
    
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, Kasım ayı tüketici güven endeksi
     10.00 Türkiye, Eylül ayı işsizlik verileri
     12.00 Avro bölgesi, Ekim ayı dış ticaret dengesi
     12.00 Avro bölgesi, 3. çeyrek istihdam maliyetleri
     15.30 ABD, New York Fed imalat sanayi endeksi
     16.00 ABD, Ekim ayı yabancı sermaye girişi
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir