Küresel piyasalar bugün Bernake'nin konuşmasına odaklanacak

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar bugün Bernake'nin konuşmasına odaklanacak

Küresel piyasalar bugün Bernake'nin konuşmasına odaklanacak

Küresel piyasalar geçtiğimiz haftayı genel olarak Merkez Bankası kararlarıyla dalgalı seyrederken analistler bugün akşam saatlerinde Fed Başkanı Ben Bernanke'nin konuşması ve hafta genelinde de yoğun veri akışının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.
     Geçtiğimiz hafta ABD'de bilanço sezonunun başlaması hisse bazlı hareketlerin artmasına neden oldu. Dow Jones endeksi hafta ortasına kadar alçalan bantta hareket ettikten sonra haftanın ikinci yarısında alışların etkisini artırmasıyla haftalık bazda yüzde 0,39 yükselişle 13.488 puandan kapattı. Analistler ABD hisse senedi piyasalarının pozitif görünümü koruduğunu ancak önümüzdeki günlerde gündemde tekrar üst sıralara çıkacak bütçe tavanı ile "mali uçurum" sorununun tedirginlik yaratmaya devam edeceğini belirtiyor.
     Avrupa tarafında geçtiğimiz hafta ECB'nin faizleri değiştirmemesi ve Başkan Mario Draghi'nin faiz kararının oy birliği ile alındığını açıklamasının ardından avro diğer para birimleri karşısında yükselişe geçerken hisse senedi piyasaları karışık seyretti. Almanya'da DAX endeksi haftalık bazda yüzde 0,77 oranında değer kaybederken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,52 oranında değer kazandı.
     Yurt içinde ise İMKB 100 endeksi haftalık bazda yükselişini 8. haftaya taşıyarak 81.033 puanla tarihinin en yüksek haftalık kapanışını yaptı. Analistler geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde özellikle banka hisselerinde kar satışlarının etkisini artırdığını ancak buradaki kayıpların holding hisselerindeki yükselişle telafi edildiğinin dikkati çektiğini belirtiyor. Bu hafta yurt içi ve yurt dışındaki yoğun veri akışı olduğuna vurgu yapan analistler, yurt dışında bugün akşam saatlerinde Fed Başkanı Bernanke'nin konuşması, yurt içinde ise yarın açıklanacak işsizlik ve aralık ayı merkezi yönetim bütçe dengesi verilerinin öne çıktığını kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TUİK aralık ayı finansal yatırım araçları reel getiri oranları
     11.00 Türkiye, BDDK haftalık bülteni
     11.00 İtalya kasım ayı sanayi üretimi
     12.00 Avro bölgesi kasım ayı sanayi üretimi
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir