Küresel piyasalar bu hafta Fed Başkanı Bernanke'yi izleyecek

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar bu hafta Fed Başkanı Bernanke'yi izleyecek

Küresel piyasalar bu hafta Fed Başkanı Bernanke'yi izleyecek

Küresel piyasalar bu hafta Fed Başkanı Ben Bernanke'nin açıklamalarını yakından takip edecek.
     Uluslararası piyasalarda geçen hafta Fed ve Avrupa liderlerinden gelen açıklamalar yön belirleyici olurken, ABD'de açıklanan verilerin parasal genişleme beklentilerini azaltması, Çin ekonomisine ilişkin büyüme kaygıları ve Avrupa borç kriziyle ilgili görüşmelerin yavaş ilerlemesi borsalarda satış getirdi. Ancak cuma günü Fed başkanı Bernanke'nin 22 Ağustos tarihli senatör Issa yazdığı mektup hafif bir toparlanma getirdi.
     Bernanke'nin yazdığı mektupta Fed'in yeni adımlar için içerik bulunduğunu belirtmesi parasal genişleme beklentilerinin tekrar artmasına neden oldu.
     Piyasalar bu hafta cuma günü Bernanke'nin Jackson Hole'da yapacağı konuşmayı bekleyecek.
     Geçen hafta Dow Jones Endeksi yüzde 1'e yakın kayıpla 13,157 puana, Almanya'da Dax Endeksi yaklaşık yüzde 1 düşüşle 6,971 puana, Japonya'da Nikkei Endeksi yüzde 1 kayıpla 9,070 puana geriledi.
     Fed tutanaklarında parasal genişleme sinyallerinin güçlenmesiyle bir ara 1,2590 seviyesine kadar çıkan avro/dolar paritesi, St.Louis Fed Başkanı Bullard'ın ekonomik verilerin Fed yeni adım atmasını gerektirmediğini söylemesi ve Avrupa'dan gelen haberlerle haftayı 1,25 seviyelerinden tamamlamıştı.
     Avrupa'da Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında verdiği mesajlar izlendi. Merkel, Yunanistan'ın Avro bölgesinde kalmasını istediğini, ancak Yunanistan'dan da sorumluluklarını yerine getirmesini beklediklerini söyledi. Yunanistan Başbakanı Samaras ise sorumluluklarını yerine getireceklerini, ancak nefes almaya ihtiyaçları olduğunu açıkladı.
     Avrupa'da 12 Eylül'de Almanya Anayasa Mahkemesi'nin ESM ilşe ilgili vereceği karar bekleniyor.
     İMKB ise Fitch'in Türkiye değerlendirmesiyle moral bulurken, düşüş sınırlı kaldı.
     Geçen hafta bayram tatili dolayısıyla 3 gün işlem yapılan İMKB'de endeks haftayı yüzde 0,16 kayıpla 65,654 puandan tamamladı.
     Piyasaya yön veren bankacılık endeksi ise yüzde 0,44 değer kazandı. Kısa haftada gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,73'ten yüzde 7,81'e çıktı.
     Geçen hafta, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye ile ilgili açıklamaları iç piyasada etkili oldu. Fitch, cari açığın daraltılarak sürdürülebilir seviyeye çekilmesi ve enflasyonun hedef seviyeye doğru gerilemesi halinde Türkiye'nin kredi notunun BB+'dan BBB-'ye yükseltilebileceğinin altını çizdi. Bu açıklamalar İMKB'de satışları sınırladı.
     Analistler, 66.000'i kırmakta zorlanan endekste 64.500'e doğru geri çekilme yaşanabileceğini ifade ediyorlar. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın hafta sonunda verdiği mesajların da etkilerinin de izleneceği haftada,muhtemel bir yukarı harekette ise 66.000-66.400 puan seviyesinin direnç olduğu belirtiliyor.
     Başçı, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nde (EMD) yaptığı açıklamada faiz koridorunun eylülden itibaren kademeli bir şekilde daraltılacağı ifade ederek, büyüme konusunda ihtiyatlı olunması gerektiğini vurguladı.
    
     Bugün açıklanacak veriler ise şöyle:
    
     09.00 Almanya temmuz ithalat/ihracat fiyat endeksi
     11.00 Almanya IFO iş dünyası güven endeksi
     14.30 MB iktisadi yönelim anketi ve reel kesim güven endeksi
     14.30 Kapasite kullanım oranı
     17:30 ABD ağustos Chicago Fed imalat sanayi endeksi
     17:30 ABD ağustos Dallas Fed imalat sanayi endeksi
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir