Küresel piyasalar beklentisizliği yönetmeye çalışıyor

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar beklentisizliği yönetmeye çalışıyor

Küresel piyasalar beklentisizliği yönetmeye çalışıyor

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta kısa vadeli güçlü bir beklenti olmamasının etkisiyle kararsız seyretse de genel olarak pozitif görünümün korunduğu görüldü. Merkez bankalarının piyasaların istediği likiditeyi artıracak adımları atmasından sonra güçlü bir beklentinin kalmaması ve ABD'de seçim sürecine girilmesi piyasaların bundan sonrası için makro ekonomik verilere ve Avrupa'da borç kriziyle ilgili gelişmelere odaklandığı görülüyor.
     ABD'de Dow Jones endeksi geçtiğimiz hafta dar bant içinde yatay hareket ederek 13.500 puan üzerinde yaptığı kapanışla yükseliş isteğinin devam ettiğini gösterirken, Avrupa tarafında ise açıklanan makro ekonomik verilerin etkisiyle karışık bir görüntü hakimdi. Almanya'da DAX endeksi haftayı sınırlı da olsa yükselişle kapatırken Fransda'da CAC 40 endeksi açıklanan imalat PMI verisinin beklentilerin oldukça altında gelmesinin ardından haftayı yüzde 1,42 oranında değer kaybıyla kapattı.
     Bu haftaya gelindiğinde ise yine Avrupa'da krizden çıkma yönünde atılacak adımlar piyasaların ana gündem maddesi olacak. Yunanistan'da liderlerin kemer sıkma politikalarında anlaşıp anlaşamayacağı, İspanya'nın 27 eylülde açıklaması beklenen ekonomik reform planının ayrıntıları ve yardım talebinde bulunup bulunmayacağına yönelik açıklama ve gelişmeler piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.
     Yurt içinde ise son açıklanan verilerin ardından bütçedeki bozulma, gelmesi muhtemel zamlar ve bu zamların enflasyona yapacağı olumsuz yöndeki etki özellikle tahvil bono piyasasında çok güçlü olmamakla beraber satışların etkisini artırmasına neden oldu. Ayrıca analistler bu hafta Hazine'nin yapacağı yaklaşık 6,5 milyar lira tutarındaki iç borç ödemesi ve yapacağı ihalelerin de tahvil-bono piyasasındaki satışlarda etkili olduğu belirtiyor.
     İMKB'de ise haftanın ilk yarısında özellikle banka hisselerinde görülen güçlü kar satışları ile endeksin analistlerin kritik destek seviyesi olarak belirttikleri 66.500 seviyesine kadar gerilediği ancak haftanın ikinci yarısında yine banka hisselerinde görülen tepki alımlarıyla haftayı önceki kapanışa göre yüzde 0,42 oranında değer kaybıyla 67.891 puandan kapattı.
     Analistler genel olarak endeksin 66.500 üzerinde kaldığı sürece yükseliş trendini koruyacağını bununla birlikte 68.500 seviyesinin ise güçlü direnç konumuna geldiği görüşündeler. Cari açık ve bütçe rakamlarında düzelmeyi işaret edecek bir verinin gelmesi durumunda not artırımı beklentisinin tekrar gündeme gelebileceğini belirten analistler, bu durumda yeni zirvelerin gündeme gelebileceğini aksi durumunda bu güçlü direnç seviyelerinin kırılmasının çok kolay olmayacağı yorumunu yapıyorlar.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler:
    
     11.00 Almanya IFO İş Ortamı Endeksi (Eylül)
     11.00 Almanya IFO Beklenti Anketi (Eylül)
     14.30 Türkiye Reel Kesim Güven Endeksi (Eylül)
     14.30 Türkiye Kapasite Kullanım Oranı (Eylül)
     15.30 ABD Chicago Fed Milli Aktivite Endeksi (Ağustos)
     17.30 ABD Dallas Fed İmalat Aktivite Endeksi (Eylül)
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir