Küresel piyasalar ABD'nin tarım dışı istihdam verisine odaklanacak

  • Yazı boyutu
Küresel piyasalar ABD'nin tarım dışı istihdam verisine odaklanacak

Küresel piyasalar ABD'nin tarım dışı istihdam verisine odaklanacak

Küresel piyasalar dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı'nın açıklamalarıyla bulduğu moralin ardından bugün ABD'nin tarım dışı istihdam verisine odaklanacak.
     Dün ECB'nin faizleri değiştirmemesinin ardından Başkan Mario Draghi'nin açıklamalarında, ekonomideki toparlanmaya yönelik sinyaller ve genişlemeci politikanın, ihtiyaç olduğu sürece devam edeceğini açıklaması ile Avro/dolar paritesi 1,30 seviyelerinden 1,31'in üzerine çıktı.
     Almanya'da DAX Endeksi günü yüzde 0,26 oranında yükselişle 7.940 puandan tamamladı, İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0,18, Fransa'da CAC 40 Endeksi ise yüzde 0,53 oranında yükseliş kaydetti.
     ABD'de bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde hisse senedi piyasaları rekor tazelemeye devam etti. Dow Jones Endeksi günü yüzde 0,23 oranında yükselişle tarihinin en yüksek kapanış rekorunu 14.329 puana taşıdı, S&P 500 Endeksi de 1.544 puana yükselerek tarihi kapanış rekoru olan 1.565 puana doğru tırmanışını devam ettirdi.
     Yurt içinde ise Fitch'in Türkiye ile ilgili yaptığı toplantıda kredi büyüme riskine dikkati çekmesi banka hisselerinde satış baskısına neden oldu ve endeks 82.500 direncini kıramadı. 82.500 direnci üzerinde gelen satışlarla düşüşe geçen endeks, 8 işlem gününün ardından günü düşüşle 81.835 puandan tamamladı.
     Analistler, ABD'de bugün açıklanacak Şubat ayı istihdam verilerinin Fed'in politikaları üzerinde etkili olması nedeniyle piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor. Yurt içinde, TUİK'in değiştirdiği hesaplama yöntemi ile ilk kez açıklanacak sanayi üretimi verisi ve BDDK aylık bülteninin takip edilmesi gerektiğini ifade eden analistler, endeksin 81.700 ve 81.300 seviyelerinin kısa vadeli destek konumuna gelebileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TÜİK Ocak ayı sanayi üretimi
     13.00 Almanya, Ocak ayı sanayi üretimi
     15.30 ABD, Şubat ayı tarım dışı istihdam verileri
     17.00 ABD, Ocak ayı toptan satış stokları verisi
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir