Kuraklık mağduru çiftçilerin borçları ertelenecek -TZOB Başkanı Bayraktar: -"Hükümetin 3 yıldır…

  • Yazı boyutu
Kuraklık mağduru çiftçilerin borçları ertelenecek
  -TZOB Başkanı Bayraktar:
  -"Hükümetin 3 yıldır…

Kuraklık mağduru çiftçilerin borçları ertelenecek -TZOB Başkanı Bayraktar: -"Hükümetin 3 yıldır devam ettirdiği destekleme primi uygulaması bu yıl sona eriyordu" -"Konuyu sayın Başbakanımıza, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza, Hazineden Sorumlu Başbakan Yardımcımıza arz ettik, bu yıl da dekar başına destekleme devam edecek" -"51 vilayette kuraklıkta zarar gören çiftçilerimizin Ziraat Bankası'na ve Tarım Kredi kooperatiflerine olan borçları bir yıl boyunca ertelenecek"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, hükümetin 3 yıldır devam ettirdiği destekleme primi uygulamasının bu yıl sona erdiğini belirterek, "Konuyu sayın Başbakanımıza, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza, Hazineden Sorumlu Başbakan Yardımcımıza arz ettik, bu yıl da dekar başına destekleme devam edecek" dedi.
     Akyazı Ticaret Odası ve Akyazı Ziraat Odası'nca Ticaret Borsası'nda düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Bayraktar, ramazan ayının huzurlu geçmesi için TZOB'nin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini söyledi.
     Gıda ürünlerinde spekülasyonlara müsaade etmemek için güzel çalışmalar yaptıklarını anlatan Bayraktar, "İnsanlarımızın gıda güvencesini sağladık. Yapılan çalışmalar sonucunda ramazan ayında ciddi anlamada fiyat artışları olmadı. Halkımız her türlü gıdaya çok rahat ulaştı. Bizler uyarılarımızı ve takibini yaptık" şeklinde konuştu.
     Ülkenin birlik ve beraberliğine nifak sokmak isteyenlere Türk milletinin fırsat vermeyeceğini ifade eden Bayraktar, Türkiye'nin doğum sancıları yaşadığını belirterek, ülkesi için şehit olanlara baş sağlığı diledi.
     Bayraktar, hükümetle önemli görüşmeler yaptıklarını kaydederek, "Hükümetin 3 yıldır devam ettirdiği destekleme primi uygulaması bu yıl sona eriyordu. Tarım sektöründe fındık üreticilerimizin beklentisi olan dekar başına 150 lira destekleme priminin devam etmesi konusunu Sayın Başbakanımıza, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza, Hazineden Sorumlu Başbakan Yardımcımıza arz ettik, bu yıl da dekar başına destekleme devam edecek" ifadelerini kullandı.
    
     -Kredi borçları ertelenecek-
    
     Kuraklıkta zarar gören çiftçilerin borçlarının da bir yıl erteleneceğine dikkati çeken Bayraktar, doğal afetlerin bazen kuraklık, bazen sel ve bazen de dolu olarak gerçekleştiğini söyledi.
     Bayraktar, çiftçilerin afetler nedeniyle zarar gördüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:
     "Ziraat Bankası ile tarım kredi borçlarının yapılandırılması ile alakalı girişimlerimiz oldu. Olumlu sonuçlar aldık. Borçların yapılandırılmasıyla alakalı konu kararname aşamasında ve Bakanlar Kurulu'ndan çıkmak üzere, bayramdan sonra açıklanacak. 51 vilayette kuraklıkta zarar gören çiftçilerimizin Ziraat Bankası'na ve Tarım Kredi kooperatiflerine olan borçları bir yıl boyunca ertelenecek.
     Buğday ve mısırla alakalı olan beklentilerinizi de biliyorum, bu konuyu takip ediyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ve Maliye Bakanımızla görüştük. 7,5 milyar liralık destekleme bütçesi çiftçilerimize dağıtıldı. Maliye Bakanlığı'ndan bununla alakalı ek bütçe istendi, bakanlık ek bütçeyle alakalı çalışmasını yapıyor. Bayramdan sonra görüşmelerimiz devam edecek, bu ödemeler yapılacak, bunu da merak etmeyin."
     Bayraktar, yüzde 5 olan "tertibat kesintilerinin" yüzde 1'e indirildiğini anımsatarak, "Ziraat odasına kayıtlı olan çiftçilerimiz, BAĞ-KUR'a kayıtları olması münasebetiyle başka sahalarda çalışmak istediklerinde, 'kardeşim ziraat odasında olan kaydını sildir, çiftçiliği bırak, başka türlü seni çalıştıramayız' diyorlardı. Bu sorunu da yeni bir kanunla hallettik. Artık bütün çiftçilerimiz nerede istiyorlarsa çalışabilirler. Çalıştıkları kurum da sigorta primlerini öder. İşi bırakıp çiftçiliğe döndüğünde BAĞ-KUR'a devam eder, ziraat odasından artık kaydını sildirmeye gerek yok" diye konuştu.
     Çiftçilikle uğraşan kadınları da odaya üye yapacaklarına dikkati çeken Bayraktar, "Hanımlarımızla alakalı önemli çalışmalar yapıyoruz, eğitim çalışmalarında katkı veriyoruz. Sosyal güvenlikle alakalı müracaat etmeleri halinde eskiye dönük borçlarının faizsiz şekilde yapılandırılmasını sağladık" diye belirtti.
    
    
    

Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir