Kumluca'da örtü altı sera sezonu sona erdi

  • Yazı boyutu
Kumluca'da örtü altı sera sezonu sona erdi

Çiftçiler, topraklarını yeni sezona solarizasyon yaparak hazırlıyor

Örtü altı yaş meyve ve sebze üretiminde Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden olan Kumluca'da üretim sezonu sona erdi. Çiftçiler yeni sezona topraklarını solarizasyon yaparak hazırlıyor.
     Kumluca'da örtü altı yaş meyve ve sebze sezonunun sona ermesiyle çiftçiler seralarında temizlik yapıyor. Seralarındaki ürün atıklarını kaldıran çiftçiler, seralarını gelecek sezona hazırlamak için solarizasyon yöntemini kullanarak zararlılarla mücadele çalışması yürütüyor.
     Kumluca Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Akşit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seralarda sezon sonu çalışmalarını tamamlayan çiftçilerin yıl boyunca toprakta oluşan çeşitli zararlılar ve yabani otlarla mücadele çalışması başlattıklarını söyledi.
     Bu çalışmalarda çiftçilerin doğal, ekonomik ve sağlıklı bir yöntem olan solarizasyonu tercih ettiklerini bildiren Akşit, "İlçe genelinde 40 dekarlık sera alanının yüzde 90'ında solarizasyon yöntemi uygulanıyor. Solarizasyonda nemli toprağın üzerine ince plastik örtü örtülerek ısı, 6-8 hafta arasında hapsediliyor. Bu sayede topraktaki zararlı böcekler, bakteriler ve yabani ot tohumları yok ediliyor" dedi.
    
    
    


Bu haberi 267 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir