Kümelenme Destek Programı Yönetmeliği -Kümelenme teşebbüslerine yüzde 50'ye kadar, her bir destek…

  • Yazı boyutu
Kümelenme Destek Programı Yönetmeliği
  -Kümelenme teşebbüslerine yüzde 50'ye kadar, her bir destek…

Kümelenme Destek Programı Yönetmeliği -Kümelenme teşebbüslerine yüzde 50'ye kadar, her bir destek kalemi bazında ise yüzde 75'e kadar geri ödemesiz destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Kümelenme Destek Programı Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
     Yönetmelikle, Türk sanayisinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilerek, dünya ihracatından daha fazla pay alan, ağırlıklı olarak yüksek teknolojili ürünlerin üretildiği, imalat sanayisindeki kümelenme teşebbüslerinin desteklenmesi amaçlanıyor.
     Yönetmeliğe göre, Kümelenme Destek Programı Komisyonu, bakanlık tarafından bakanlık personeli arasından seçilen kümelenme konusunda tecrübe ve bilgi birikimine sahip 7 asil ve 7 yedek üyeden oluşacak. Kümelenme Destek Programı Seçici Kurulu ise müsteşar, bakanlık tarafından seçilen akademisyenler ile kamuda çalışanlar hariç olmak üzere özel sektörde çalışmış/çalışmakta olan tecrübeli kişiler arasından bakanlıkça seçilen 7 asil ve 6 yedek üyeden oluşacak.
     Bir kümelenme teşebbüsünün desteklenme süresi 5 yıl olacak. Ancak bu süre destek tutarında değişiklik yapılmaması kaydıyla, bakanlıkça kümelenme teşebbüsünün idari ve/veya teknik gerekçelerinin uygun görülmesi halinde veya mücbir sebeplerin ortadan kalkmasından itibaren 2 yıla kadar uzatılabilecek. Destek süresi 7 yılı geçmeyecek.
     Sonuçların ilan edilmesinin ardından desteklenmesi uygun görülen kümelenme birlikteliklerinin, en geç 4 ay içinde, kurmuş olduğu kümelenme teşebbüsünü bakanlığa bildirmesi gerekecek.
     Yönetmelik çerçevesinde kümelenme teşebbüsü ile bakanlık arasında, kümelenme destek sözleşmesi imzalanacak.
     Bakanlık tarafından sağlanacak geri ödemesiz destek oranı, her bir iş planı tamamlandığında iş planı toplam bütçesinin yüzde 50'sini, her bir destek kalemi bazında ise yüzde 75'ini geçemeyecek. Her bir sözleşme tarafının iş planı bütçesine katkısı, harcama dönemleri itibariyle açıkça kümelenme destek sözleşmesinde belirtilecek.
     Kümelenme teşebbüsünün sözleşmeye ve sözleşme eklerine, söz konusu yönetmeliğe ve diğer mevzuata aykırı fiil ve davranışlarının tespiti halinde hakkında usulsüzlük raporu düzenlenecek ve kümelenme teşebbüsüne sağlanan destek durdurulacak.
     Bakanlık, bu yönetmeliğin uygulanmasına yönelik Kümelenme "Destek Programı Usul ve Esaslarını", 3 ay içerisinde hazırlayarak internet sitesinde yayınlayacak.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir