Kumar amaçlı sigara makinelerin serbest dolaşımına izin verilmeyecek -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,…

  • Yazı boyutu
Kumar amaçlı sigara makinelerin serbest dolaşımına izin verilmeyecek
  -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,…

Kumar amaçlı sigara makinelerin serbest dolaşımına izin verilmeyecek -Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ithali yasak oyun alet ve makineleri ile anılan kanun kapsamı dışındaki eşyanın gümrük idarelerinde ayırımına ilişkin yapılacak işlemlerin usul ve esaslarını düzenlendi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ithali yasak oyun alet ve makineleri ile anılan kanun kapsamı dışındaki eşyanın gümrük idarelerinde ayırımına ilişkin yapılacak işlemlerin usul ve esaslarını düzenlendi.
     Serbest dolaşıma girişle ilgili Gümrük Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, serbest dolaşıma girişine izin verilmeyecek eşyalar şu şekilde tanımlandı:
     "1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanun'da açıkça isimleri belirtilerek yasaklanan rulet, tilt, langırt isimli eşyalar, kanunda ismen sayılmamakla birlikte kullanım amacı kumar olan sigara makinesi gibi oyun alet ve makineleri, ithalinin yasak olduğu yargı kararı ile sabit olan oyun alet ve makineleri, baht ve talihe bağlı olması veya kullanımının maharet isteyen, otomatik, yarı otomatik el veya ayakla kullanılan oyun alet ve makineleri, kurulacak komisyon tarafından kanun kapsamında bulunan ithali yasak oyun alet ve makinelerinden olduğunun tespit edilenler."
     Tebliğ'de Kanun kapsamına girmeyen elektronik veya dijital olan, ekran ihtiva eden, jeton veya elektronik kart sistemi ile çalışan, kullanımı süreye bağlı olmayan, puan veya süre kazanımı dışında herhangi bir ödül veya kazanç sağlamayan koşullarının tümünü aynı anda karşılayan eşyaların serbest dolaşıma girişine izin verilecek.
     Herhangi bir eşyanın ilgili kanun kapsamında ithali yasak oyun alet ve makinelerinden olup olmadığının ilgili gümrük idaresince açıkça tespit edilemediği durumda gerekli değerlendirmeyi kurulacak komisyonca yapacak. Komisyon tarafından yapılacak tespit ve değerlendirme sonucunda düzenlenecek raporda, olumlu ise, kanun kapsamına girmediği ve ithali yasak eşya olmadığı, olumsuz ise, kanun kapsamına girdiği ve ithali yasak olduğu, hususları açık bir şekilde belirtilecek.
     Oyun alet ve makinelerinin spor veya eğitim-öğretim amaçlı olması ya da kumar ve kazanç kastı bulunmamak koşuluyla eğlence amaçlı olması halinde, eğitim-öğretim amaçlı oyun alet ve makinelerinin, kullanım yeri ve amacına göre Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili fakülte dekanlığı ya da yüksekokul müdürlüğünce, spor amaçlı oyun alet ve makinelerinin Gençlik ve Spor Bakanlığınca, eğlence amaçlı oyun alet ve makinelerinin ise İçişleri Bakanlığınca (Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü) ayrıca uygun görülmesi gerekecek.
     Tebliğ, yayımı tarihinden 15 gün sonra yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 282 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir