Kulüplere büyük darbe!

  • Yazı boyutu
Kulüplere büyük darbe!

Maliye Bakanlığı kulüplerin bütün reklam, TV yayın ve sponsorluk gelirlerinin katma değer vergisini, kulüplere ödeyecek olan kuruluşlardan peşin olarak alacak

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz 14 Nisan Cumartesi günü yürürlüğe giren yeni vergi düzenlemesi ile kulüpleri katma değer vergisi yükü gerçek anlamda yüklenecek.

Yeni düzenlemeye göre 32/8 ve 32/9 nolu maddelerdeki genelge ile artık Maliye Bakanlığı kulüplerin bütün reklam, tv yayın ve sponsorluk gelirlerininin katma değer vergisini, kulüplere ödeyecek olan kuruluşlardan peşin alacak. Düzenlemeye göre yüzde 18'lik KDV vergisinin yüzde 16'sını devlet peşin olarak, kulüplerle anlaşmalı olan kuruluştan alacak. %16'lık KDV geliri otomatik olarak kaybedilmiş olacak.

Geçmişteki uygulamaya göre kulüpler anlaşma içinde oldukları ticari kuruluştan KDV'yi de peşin alıyor, zarar ettiklerini belgeleyerek bu vergi dilimini devlete ödemiyorlardı.

Türkiye'deki kulüplerin tamamına yakını büyük borç yükü ile kıvranırken, Maliye Bakanlığı'nın bu düzenlemesi kulüpleri daha da çıkmaza sürükleyecek. UEFA kriterlerinin 2014 yılında (2013-2014 sezonu itibariyle) devreye gireceği tarih yaklaşırken, kulüplerin bu sorunun altından nasıl kalkacakları da meçhul görünüyor.

 

 

Kaynak: HABERTÜRK


Bu haberi 474 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir