Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: -"İzmir'in seçilmesi halinde EXPO'nun eşsiz ve unutulmaz…

  • Yazı boyutu
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:
  -"İzmir'in seçilmesi halinde EXPO'nun eşsiz ve unutulmaz…

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: -"İzmir'in seçilmesi halinde EXPO'nun eşsiz ve unutulmaz şehirlerinden biri olacağını iddia ediyorum" -BIE İnceleme Heyeti Başkanı Cristensen: -"Bu güzel ve canlı şehir (İzmir), EXPO için çok uygun"

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "İzmir'in seçilmesi halinde EXPO'nun eşsiz ve unutulmaz şehirlerinden biri olacağını iddia ediyorum" dedi.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) EXPO heyeti onuruna Hilton Otel'de yemek verdi. Yemeğe, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile öteki yetkililer katıldı. Bu arada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker program yoğunluğu nedeniyle etkinlikte yer alamadı.
     Bakan Yıldırım, yemekten önce yaptığı konuşmada, EXPO Değerlendirme Heyeti'nin temasları çerçevesinde bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildiklerini, kendilerinin de heyetle öğle yemeği yiyeceğini belirtti.
     Heyetteki yetkilileri tanıtan Yıldırım, heyetin İzmir'de EXPO 2020 hazırlıklarını yerinde incelemek üzere Pazartesi gününden bu yana Türkiye'de bulunduklarını, heyetin Ankara programının ardından ülkeden ayrılacağını kaydetti.
     Bakan Yıldırım, heyetin, bütün paydaşların bir araya geldiği toplantılarda bu meseleyi enine boyuna değerlendirdiğini ifade etti.
    
     -"Bu güzel ve canlı şehir, EXPO için çok uygun"-
    
     BIE İnceleme Heyeti Başkanı Steen Cristensen, EXPO 2020 adaylığını yerinde incelemek için İzmir'de geçirdikleri günlerde şehrin EXPO için son derece iyi bir şehir olduğunu gördüklerini belirterek, "Bu güzel ve canlı şehir, EXPO için çok uygun" diye konuştu.
     İzmir'in EXPO 2020 adaylığına Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın verdiği desteğin, projenin başarılı olması açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Cristensen, EXPO 2020 adaylığının ulusal bir proje olmasının yanı sıra Türkiye'nin küresel bir vizyonu olduğunu da ortaya koyduğunu kaydetti.
    
     -"İzmir'in sağlık konusunda ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor"-
    
     Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, EXPO heyetinin teknik incelemelerinin çok verimli geçtiğini düşündüğünü belirterek, "İnşallah gezi sonunda İzmir'in EXPO adaylığı konusunda bütün aşamalar kaydedilmiş olacak" diye konuştu.
     EXPO 2020'nin "Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık" temasını işlediğini ifade eden Çelik, bu konuda 8 bin yıllık geçmişe sahip İzmir'den daha iyi bir kent bulunamayacağını ifade etti.
     İzmir'in en eski sağlık kentlerinden birisi olduğuna işaret eden Çelik, "Fakat çok az bilinen bir özelliği de dünyanın ilk psikoterapi merkezlerinden birisidir. Dünyada belki de bir tek İzmir'de antik bir tapınağın üzerinden İzmir'in sağlık konusunda ne kadar iddialı olduğunu gösteren şöyle bir yazı vardır: (Ölüm buraya giremez), sağlık merkezine" dedi.
     Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan'ın kabulü, Bakanlar ve muhalefet partisinin tavrının, İzmir'in EXPO adaylığına nasıl güçlü bir destek verildiğini gösterdiğini belirten Çelik, şunları kaydetti:
     "Sayın Başkan'a Bakanlığımızın İzmir ile ilgili hazırladığı bir kitabı vereceğim. Fakat bu kitabın EXPO 2020'nin 'Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık' teması bakımından, İzmir'in tarihini anlatmak bakımından sadece bir kitap değil, 2020 teması için bir rapor olarak da okunabilir. Eminim bunu gördükleri zaman bana çok hak verecekler. Bu kitapta dünyanın ilk psikoterapi merkezini, antik sağlık merkezlerini, İzmir'de insanlığın daha iyi yaşaması için o zamanın koşullarında bulunan yeni yolları göreceksiniz. İzmir'in seçilmesi halinde EXPO'nun eşsiz ve unutulmaz şehirlerinden biri olacağını iddia ediyorum."
     CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, parti olarak İzmir'de yapılacak EXPO'yu ulusal bir proje olarak gördüklerini belirterek, projenin hem İzmir hem Ege hem de Doğu Akdeniz'e büyük katkılar sağlayacağını düşündüklerini söyledi.
     Heyetin burada bulunmasını ve inceleme yapmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Öztrak, İzmir'e EXPO'yu alma çabasında başarılar dilediğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir