Kudatgobilik'e B20'de görev -TİSK Başkanı Kudatgobilik istihdam alanında G20'nin işveren…

  • Yazı boyutu
Kudatgobilik'e B20'de görev 
  -TİSK Başkanı Kudatgobilik istihdam alanında G20'nin 
  işveren…

Kudatgobilik'e B20'de görev -TİSK Başkanı Kudatgobilik istihdam alanında G20'nin işveren kesimine eş başkan seçildi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, G20 sürecinde istihdam konusundaki politika ve stratejileri belirleyen "B20 İş Yaratma ve İnsan Sermayesine Yatırım Görev Gücü"nün eş başkanı seçildi. Kudatgobilik, görevi Rus İşveren Teşkilatı (RSPP) Yönetim Kurulu Üyesi ve Rus BioEnergy Şirketi'nin Başkanı David Iakobachvili ile birlikte yürütecek.
     TİSK'ten yapılan açıklamaya göre, 2013 yılında Rusya dönem başkanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, G20'nin istihdam alanında işveren kesimi görüşlerini oluşturmaktan sorumlu "B20 İş Yaratma ve İnsan Sermayesine Yatırım Görev Gücü" 26 Mart'ta Cenevre'de toplandı.
     Kudatgobilik ve Iakobachvili başkanlığındaki toplantıya Türk işveren kesimini temsilen TİSK Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi ve SantaFarma'nın Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kiresepi ve TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler de katıldı.
     Rusya dönem başkanlığı sırasında G20 nezdinde işveren kesimini temsil eden "B20 İş Yaratma ve İnsan Sermayesine Yatırım Görev Gücü" tarafından yürütülecek faaliyetlerin ve stratejinin tartışıldığı toplantıda Eylül ayında düzenlenecek G20 Zirvesi'ne sunulacak tavsiyeler de belirlendi.
     Bu çerçevede, özellikle, sürdürülebilir işlerin yaratılması için sürdürülebilir işletmelerin yaratılması, genç girişimciliğinin desteklenmesi ve girişimciliğin teşvik edilmesi için okul müfredatlarına ders olarak eklenmesi, yeni teknolojilere yatırımların artırılması, iş yapmanın önündeki engellerin ve bürokrasinin kaldırılması, G20 ülkeleri arasında becerilerin uyumlaştırılması yoluyla istihdam edilebilirliğin artırılması, eğitim-istihdam bağlantısının güçlendirilmesi öncelikli tavsiyeler olarak dokümanda yer aldı.
     TİSK toplantıda, G20 devlet ve hükümet başkanlarına sunulacak tavsiyelerde, "çalışma bakanları ile ilgili diğer bakanlıklar arasında işbirliğinin temin edilmesinin ve çıkarılacak her türlü düzenlemenin istihdama etkilerini dikkate almak üzere düzenleyici etki analizleri yapılmasının" yer alması gerektiğini bildirdi. TİSK, reformların başarısının ancak güvenilir istatistiki verilere dayalı biçimde ölçülebileceğini ifade ederek, karşılaştırılabilir ve güvenilir veri tabanları yaratılması konusunda G20 devlet ve hükümet başkanlarına çağrıda bulunulmasını tavsiye etti.
     Toplantıda, G20'nin işveren kesimini temsil eden B20 ve işçi kesimini temsil eden L20 arasında sürece ilişkin bir müzakere de gerçekleştirildi. Cannes Zirvesi'nden bu yana ortaya konulan taahhütlerin tamamlanması ve izlenmesi konusunda mutabık kalınan müzakerede, sürecin ilerleyen aşamaları hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.
    
     -ILO Genel Direktörü Ryder'a ziyaret-
    
     Öte yandan, B20 İş Yaratma ve İnsan Sermayesine Yatırım Görev Gücü Toplantısı'nın öncesinde Kudatgobilik başkanlığındaki TİSK Heyeti ILO Genel Direktörü Guy Ryder'ı ziyaret etti.
     Kudatgobilik ziyarette Türkiye'de endüstri ilişkileri alanında son yıllarda yapılan reformlar hakkında bilgi verdi. Sosyal diyaloğun güçlü biçimde işlediği reform sürecinin kesimlerin neredeyse tam anlamıyla üzerinde mutabık kaldığı bir endüstri ilişkileri yasası ile sonuçlandığını belirten Kudatgobilik, ILO'ya bu süreçte Türkiye'ye verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti.
     Türkiye'nin uluslararası ilişkiler ve ekonomi alanlarında kaydettiği olumlu gelişmelerle bölgesinde ve dünyada önemli bir aktör haline geldiğini vurgulayan Guy Ryder da Türkiye'nin ILO için kritik önemi haiz bir ülke olduğunun altını çizdi.
     Ryder, özellikle toplu iş ilişkileri ve sendikalaşma alanında yapılan yeni düzenlemelerle ILO ve Türkiye arasında daha sıkı bir işbirliğinin sağlanması için altyapının tamamlandığını kaydetti.
     2015 yılında Türkiye tarafından üstlenilecek G20 Dönem Başkanlığı sırasında da TİSK ile işbirliği halinde çalışacaklarını ifade eden Ryder, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı için şimdiden karşılıklı olarak çalışmalara başlanması çağrısını yaptı.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir