KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Hem doğalgaza hem elektriğe yüzde 10 civarında zam…

  • Yazı boyutu
KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:
  "Hem doğalgaza hem elektriğe yüzde 10 civarında
  zam…

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Hem doğalgaza hem elektriğe yüzde 10 civarında zam geldi. Bu bizim için maliyet artırıcı bir unsur"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Hem doğalgaza hem elektriğe yüzde 10 civarında zam geldi. Bu bizim için maliyet artırıcı bir unsur" dedi.
     Zeytinoğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem doğalgaza hem elektriğe yüzde 10 civarında zam geldiğini ifade ederek, "Bu bizim için maliyet artırıcı bir unsur. Bizi rahatsız eden kısmı, normal vergi değil dolaylı olmasıdır. Türkiye'de yüzde 73-74 oranında dolaylı vergi var. Kocaeli'de bu rakam yüzde 92'lere kadar çıkıyor. Uzun vadede sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz" dedi.
     Zeytinoğlu, devletin belirli bir giderinin bulunduğu, vergileri kaynağından bir an önce alması gerektiğini anlatarak, devletin vergileri düşürerek toplanan tüm vergiyi artırma potansiyelinin bulunduğunu söyledi.
     Ülkede kayıt dışı ve hiç vergi vermeyen bir kesimin olduğunu savunan Zeytinoğlu, "Dolaylı vergiler, onlardan da alınıyor ama geliri oranında alınamıyor. Vurguladığımız konu, bu dolaylı vergileri bir şekilde azaltmak olmalı" ifadesini kullandı.
    
     -"Kocaeli daha fazla etkilenecektir"-
    
     Zeytinoğlu, dolaylı vergilerin sürdürülebilir boyutu geçtiğini iddia ederek, Kocaeli'nin sanayi yapısının, ağır, elektriği, doğalgazı fazla kullanan türde olduğunu, kentin son zamlardan Türkiye ortalamasından daha fazla negatif olarak etkileneceğini kaydetti.
     Sanayicinin yapılan zamları direkt olarak fiyatlarına yansıtamayacağını vurgulayan Zeytinoğlu, şunları söyledi:
     "Türkiye'de çalışma hayatına yılda 2 defa zam geliyor. Enerji maliyeti de buna bindiği zaman ben satamaz hale geleceğim. Bu işin sonu ihracatın azalmasıdır. İhracatın azalması demek, Türkiye'nin geri gitmesidir. Bu ciddi maliyet artırıcı bir faktördür. İnsanların maliyetlerini daha ufaltacağı yerler de kalmadı. Firmalar daha teknolojik yatırımlar yapıp, daha az enerji, daha az iş gücü kullanmaya gidecektir ama bu bir süreç, bir fabrika ancak 10 yılda dönüşümünü yapabilir."
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir