KSO Aralık ayı Meclis Toplantısı -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener: "Ben bugün iş…

  • Yazı boyutu
KSO Aralık ayı Meclis Toplantısı
  -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener:
  "Ben bugün iş…

KSO Aralık ayı Meclis Toplantısı -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener: "Ben bugün iş sahasına girdiğimde iş almak için doğuya, para bulmak için batıya gidiyorum. Para hala batıda" -"Biz Türkiye'de 250 milyon yolcuya hizmet ediyoruz"

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Şener, "Bugün iş sahasına girdiğimde iş almak için doğuya, para bulmak için batıya gidiyorum. Para hala batıda" dedi.
     Kocaeli Sanayi Odası'nın (KSO) Aralık ayı Meclis Toplantısı'na katılan Şener, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun Cengiz Topel Havalimanı'na gelen uçakların doluluk oranlarının yüksek olduğunu kendisine aktardığını belirterek, bu durumda havalimanına uçak seferi koymanın kolay olduğunu kaydetti.
     Türkiye'de kurumsal yönetim ilkelerine olan uyumun artmasıyla şirketlere yabancı yatırımcı ilgisinin de artacağına inandığını anlatan Şener, "İstanbul Atatürk Havalimanı ihalesini 20 günlük bir süreyle kazandık. Biz Türkiye'de 250 milyon yolcuya hizmet ediyoruz. Başarının sihirli bir formülü yok. Ama başarısızlığın formülü var" diye konuştu.
     Şener, dünyada 20 bin ticari uçağın toplam 5,4 milyar yolcuya hizmet verdiğini vurgulayarak, dünyada toplam 2 bin ticari havaalanı ve hava yolu şirketinin bulunduğunu söyledi. Dünyada toplam yolcunun yüzde 64'ünün 93 havalimanından yolculuk yaptığına dikkati çeken Şener, dünya üzerindeki uçak seferlerinin, ülkelerin ekonomisi hakkında önemli bilgiler verebildiğini ifade etti.
     Afrika'da uçak seferlerinin azlığının buradaki ülkelere yatırım yapılabileceğini gösterdiğini anlatan Şener, Doğu ülkelerinde ekonomik büyümenin yaşanacağını belirterek, "Ben bugün iş sahasına girdiğimde iş almak için doğuya gidiyorum. Para bulmak için batıya gidiyorum. Para hala batıda" şeklinde konuştu.
     Şener, Türkiye'nin yurt dışına açılması gerektiğini vurgulayarak, TAV'ın dünyada yaşanan olumsuzluklardan etkilenmediğini ve her geçen gün büyüdüğünü bildirdi.
    
     -KSO Başkanı Zeytinoğlu-
    
     Toplantıda konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da sanayi üretim endeksinde Ekim ayında düşüş yaşandığını dile getirerek, kapasitelerin bu yıl yatay seyrettiğini ifade etti.
     Gelecek yıl ekonomide canlanmanın beklendiğine değinen Zeytinoğlu, Türkiye'nin kredi notunun yükselmesiyle yabancı yatırımların hızla Türkiye'ye geleceğini tahmin ettiklerini kaydetti.
     Kocaeli Gümrük Müdürlüğü verilerine göre, ihracatın, Kasım ayında 1,3 milyar dolara çıkarak yüzde 32'lik artış yaşadığını ifade eden Zeytinoğlu, "İlk dokuz ayda sürekli gerileyen ithalat, Kasım ayında yüzde 11,2 oranında artış gösterdi. Kasım ayı ithalatı 4,3 milyar dolar oldu. Yılın geneli değerlendirildiğinde, ilk 11 ayda ihracat 14,9 milyar dolar, ithalat 43,9 milyar dolar oldu. 11 aydaki ihracat geçen yıla göre yüzde 18,8 artarken, ithalat yüzde 2 geriledi. Bu rakamlar ilimiz için olumlu bir gelişmedir" şeklinde konuştu.
     Zeytinoğlu, Cengiz Topel Havalimanı'yla ile ilgili KSO olarak çok çaba sarf ettiklerini vurgulayarak, şu anda sadece Trabzon'a sefer yapılan havalimanına bölgenin büyük ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir