"Krizden çıkışın yolu işbirliğinden geçiyor"

  • Yazı boyutu
"Krizden çıkışın yolu işbirliğinden geçiyor"

İstanbul'da gerçekleştirilen Uluslararası İş Forumu'nda dünyanın önde gelen iş dünyası temsilcileri, derinleşen ekonomik krizden çıkışın yolunun daha fazla işbirliğinden geçtiğini vurguladı

İstanbul'da gerçekleştirilen Uluslararası İş Forumu'nda dünyanın önde gelen iş dünyası temsilcileri, derinleşen ekonomik krizden çıkışın yolunun daha fazla işbirliğinden geçtiğini vurguladı.
     Toplantının, "Kıtalar Küresel Krizi Konuşuyor" temalı panelinde konuşan Latin Amerika Odalar Birliği Başkanı Ambrasio Bertolotti, krizin kısmen de olsa Latin Amerika'nın gelişmekte olan ekonomilerini de etkilediğini belirterek, "Son zamanlarda bir enflasyon baskısı görüyoruz. Fakat bu baskıya karşı gerekli önlemleri alıyoruz" dedi.
     Tayland Ticaret Kurulu Başkanı Phongsak Assakul ise, dünyanın birçok bölgesinde hissedilen finansal krizi aşmakta işbirliğinin önemini vurgulayarak, "(Asya'da) Biz de krizle başa çıkmaya çalışıyoruz. Mali kriz ülkelerimizi diğer ülkeler kadar etkiledi"dedi.
     Finansal krizin etklerinden korunmak için çevre ülkeler ile ticaret koridorları oluşturmak için çalışmalara başladıklarını belirten Assakul, "Gümrük kontrollerinin serbestleştirilmesi ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkeleri arasında daha güçlü bir ticaret olacak" ifadelerini kullandı.
     Amerika Ticaret Odası Yöneticileri Başkanı Mick Fleming ise ABD gündeminin yapılacak başkanlık seçimlerine odaklandığını belirterek, "Son ABD'de iş dünyası (seçimlerle ilgili) bölünmüş durumda" dedi. Fleming, iş dünyasına krize odaklanmak yerine birlikte yeniden çalışmaya öncelik verilmesi tavsiyesinde bulundu.
    
     -"Dizileri beğeniyoruz, vize kolaylığı sağlayın"-
    
     Panelde söz alan Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu Başkanı ve Oman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Khalil bin Abdullah Al Khonji, kriz döneminde ülkesinin dış yatırım beklemektense daha çok iç yatırımlara odaklanıldığını belirterek, "Özel sektör olarak kriz döneminde 150 milyar dolarlık bir harcama yaptık" dedi. Khonji, Türkiye'ye yakın zamanda 10 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, Türkiye ve Körfez ülkelerinden işadamlarına daha fazla işbirliği çağrısında bulundu.
     Son yıllarda Türk dizilerinin Körfez ülkelerinde büyük ilgiyle takip edildiğini belirten Khonji,"Körfez ülkelerinden (Türkiye'ye) gelen insanlara vize kolaylığı sağlansın" talebinde bulundu.
     Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Georgy Petrov ise, "Biz 98 krizini atlattık, 2008'deki küresel krizi de atlattık. Rusya ekonomisi harika gidiyor" dedi.
     Krizin ülkesi üzerinde büyük bir etkisi olmadığını söyleyen Petrov, Türkiye ile yakın ticari ve kültürel ilişkilere dikkati çekti.
     Petrov, "Türkiye ile vizeleri kaldırdık. Sadece geçen yıl 3 milyon turist Türkiye'yi ziyaret etti" dedi.
     Panelde söz alan Yunan Ticaret Odaları Birliği Başkanı Constantine Michalos ülkelerinin finansal krizin odağında yer aldığının belirterek, "Gördük ki Avro Bölgesi mali krizle etkin şekilde mücadele etmeye hazır değilmiş" ifadesini kullandı.
     Yunanistan'ın ekonomik krizin üstesinden gelmek için yoğun çaba sarfettiğini belirten Michalos, "Özelleştirme yoluyla özel sektörde yeni istihdam yaratmak gerekiyor. Fakat bu istihdamın kamu sektöründe değil özel sektörde yapılması gerekiyor" uyarısında bulundu. Michalos, Yunanistan'ın bir dizi vergi reformu için hazırladığını belirterek, "Vergi kanunumuz görüşülüyor, kurumlar için çok daha düşük vergi uygulanacak" dedi ve uluslararası yatırımcıların ülkedeki yeni vergi avantajlarından faydalanabileceğini ifade etti.
    
    
    


Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir