Kriz havlu mu atıyor yoksa daha derine mi iniyor- -Denetim, vergi ve özel danışmanlık hizmetleri…

  • Yazı boyutu
Kriz havlu mu atıyor yoksa daha derine mi iniyor-
  -Denetim, vergi ve özel danışmanlık hizmetleri…

Kriz havlu mu atıyor yoksa daha derine mi iniyor- -Denetim, vergi ve özel danışmanlık hizmetleri sunan Grant Thornton'un araştırmasında, yatırım planları yapanların sayısı artarken, gelir ve karlılıkta artış bekleyenlerin sayısının geçtiğimiz 18 aya göre ya aynı kaldığı ya da gerilemiş durumda olduğuna dikkati çekildi -Türkiye'de yılın ilk çeyreği ile ikinci çeyreği arasında karlılık ve istihdam beklentileri hemen hemen aynı seyrederken, satış fiyatlarında 12 puanlık, ihracatta 10 puanlık, yeni bina yatırımlarında 12 puanlık artışlar söz konusu -Karlılık beklentisinde ise 22 puanlık azalmanın söz konusu olduğu Türkiye, iyimserlik sıralamasında ilk 10'da yer aldı

Denetim, vergi ve özel danışmanlık hizmetleri sunan Grant Thornton'un araştırmasında, yatırım planları yapanların sayısı artarken, gelir ve karlılıkta artış bekleyenlerin sayısının geçtiğimiz 18 aya göre ya aynı kaldığı ya da gerilemiş durumda olduğu bildirildi.
     Araştırmaya ilişkin yapılan açıklamada, geçtiğimiz 18 ay içinde şirketlerin yeni bina yatırım planlarının global ölçekte 16'dan 21'e, fabrika ve makine parkı yatırım planlarının yüzde 35'den 38'e yükseldiği, benzer şekilde Ar-Ge yatırım planlarının da arttığı ve bunu destekler nitelikte bilginin Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nden geldiği kaydedildi.
     Geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yüzde 10,7'lik bir patent başvurusu artışı olduğu belirtilirken, bu artış oranının 2005 yılından bu yana gözlemlenen en büyük oran olduğuna işaret edildi.
     İşverenlerin çalışanlarına daha çok yatırım yapacağı vurgulanırken, önümüzdeki 12 ay içinde zam yapacağını belirtenlerin oranı yüzde 68 oldu. Bu oran, 2010'da yüzde 51 düzeyindeydi. İş dünyasının uzun vadeli büyüme için pozitif bir hava içinde olduğu görülürken, diğer taraftan gelir, karlılık ve istihdam konusundaki beklentilerin 18 ay öncesine kıyasla ya aynı düzeyde olduğu, ya da gerilemiş olduğuna dikkat çekildi.
     Önümüzdeki 12 ay içinde maaş zammı yapmayı planladığını belirtenlerin oranı Türkiye'de yüzde 89 olurken, Latin Amerika'da bu oran yüzde 86, Kuzey Amerika grubunda yüzde 78 ve BRIC grubunda yüzde 69 olarak gerçekleşti.
     Avro kullanan ülkeler ile Çin ve Amerikalı işadamlarına göre azalan talebin büyümenin önündeki en büyük engel olduğunun altı çizilen araştırmada, Çin'de azalan talebi büyümenin önündeki en büyük engel olarak görenlerin oranının yüzde 44 ile 2009'dan bu yana görülen en yüksek seviye olduğu belirtildi.
    
     -Türkiye'de karlılık beklentisinde 22 puanlık azalma-
    
     Türkiye'nin bu anlamda global ortalamadan daha pozitif istatistiklere sahip olduğu vurgulanırken, 2012 ilk çeyrek ile ikinci çeyrek arasındaki sonuçlara bakıldığında Türkiye'de karlılık ve istihdam beklentilerinin hemen hemen aynı seyrettiği, satış fiyatlarında 12 puanlık, ihracatta 10 puanlık, yeni bina yatırımlarında 12 puanlık, fabrika ve makine parkı yatırımları ile Ar-Ge yatırımlarında ise 6'şar puanlık artışlar söz konusu oldu.
     Diğer taraftan karlılık beklentisinde 22 puanlık azalma dikkati çekerken, bu, Türk iş dünyasının satış fiyatları ve ihracatta artış beklentisi içindeyken karlılıktan aynı oranda umutlu olmadığına işaret ediyor.
     Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit, konuya ilişkin değerlendirmesinde, iki farklı yöne doğru seyreden bu sonucun global ölçekte içinde bulunulan krizin seyrine doğru net bir çıkarım yapmaya elvermediğini, bir taraftan şirketlerin yatırım planları artarken, diğer taraftan şirketlerin karlılık, gelir ve istihdam artışı beklentilerinde azalmanın söz konusu olduğunu kaydetti.
     Yine de dinamik yapılı şirketlerin, olumsuz koşullara rağmen yeni yatırım planlarından vazgeçmemelerinin olumlu bir gösterge olduğunu vurgulayan Halit, bu yatırımların şirketlerin uzun vadeli büyüme ve rekabet güçlerinde avantaj ortaya çıkaracağını belirtti.
    
     -Türkiye-BRIC ülkeleri umut ışığı olabilir mi-
    
     Türkiye-BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ülkelerinin global ekonomi için yeni bir umut ışığı olabilir mi sorusunun gündeme geldiği araştırmada bölgesel sonuçlar incelendiğinde, uzun vadeli yatırımlarda gelişmekte olan ülkelerin başı çektiği sonucu ortaya çıkarken, BRIC ülkelerinde önümüzdeki yıl yüzde 45'lik, Türkiye'de ise yüzde 46'lık kesimin Ar-Ge yatırımlarını arttırmayı planladığı, bu oranın G7 ülkelerinde yüzde 18 olduğu görüldü.
     BRIC ülkelerinde önümüzdeki yıl yeni fabrika ve makine parkı yatırımı planlayanların oranı yüzde 47 olurken, bu oran Türkiye'de yüzde 54 ve G7 ülkelerinde yüzde 37 seviyesinde gerçekleşti.
    
     -İyimserlikte Türkiye ilk 10'da-
    
     Araştırmaya göre, iyimserlik sıralamasında Türkiye 40 ülke arasında ilk 10'da yer alırken, Yunanistan ve İspanya son iki sırayı paylaşıyor. 40 ülkede, iyimserlerin oranı ile kötümserlerin oranı arasındaki fark baz alınarak oluşturulan iyimserlik endeksinde, Türkiye yüzde 60 ile 9. sırada bulunuyor. Türkiye ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Brezilya ve Kanada ilk 10'daki ülkeler arasında yer alıyor. En kötümser ülkeler arasında İngiltere, Fransa, Arjantin, Japonya ve Hollanda da bulunuyor.
     Bu arada, Grant Thornton'un araştırması Almanya, Amerika, Arjantin, Avustralya, BAE, Belçika, Botsvana, Brezilya, Çin, Danimarka, Ermenistan, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Malezya, Meksika, Peru, Polonya, Rusya, Singapur, Şili, Tayland, Tayvan, Türkiye, Vietnam, Yeni Zelanda ve Yunanistan'dan oluşan 40 ülkede 3 bin üst düzey yönetici ile yapıldı.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir