Kredi kartinda yillik ücret kalkiyor

  • Yazı boyutu
Kredi kartinda yillik ücret kalkiyor

Sanayi Bakanligi, Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun’u degistiriyor. Düzenleme ile bankalarin kredi kartinda yillik ücret almasi yasaklaniyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanligi’nin hazirladigi, Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun’da degisiklik yapan kanun tasarisi taslagi görüse açildi. Düzenleme ile kredi karti yillik ücreti ile ilgili tartismaya nokta koyuluyor. Bankalar, yeni düzenleme yürürlüge girdikten önce de sonra da olsa verdikleri tüm kredi kartlari için yalnizca bir kez ücret alabilecekler.

ESKI KARTLARDAN DA ÜCRET ALINAMAYACAK

Alacagin takibine iliskin masraflar hariç olmak üzere kredi veren, kredi karti sözlesmesinde belirlenen faiz disinda tüketiciden herhangi bir ödemede bulunmasini isteyemeyecek. Kredi karti üyelik ücreti ise bir kereye mahsus olmak üzere ve ancak kredi karti sözlesmesi imzalanirken alinabilecek. Kredi karti üyelik ücretinin azami tutari BDDK tarafindan belirlenecek. Bu Kanunun yürürlük tarihinden önce verilen kredi kartlarindan üyelik ücreti alinmayacak.

Kredi kartindan yillik ücret alinmasini yasaklayan hükmün gerekçesinde, 1 Kasim 2005 tarihinde yürürlüge giren 5411 sayili Bankacilik Kanunu`nun, bankalarin ödünç para verme islemlerinde uygulanacak faiz ve ücretlerin azami miktar ya da oranlarini tespit etme, bunlari kismen yada tamamen serbest birakma yetkisini Bakanlar Kuruluna verdigi, ayni zamanda bu yetkinin Merkez Bankasina devredilebilecegini de hükme bagladigi animsatildi.

BANKALARA SINIRSIZ SERBESTLIGE SON

Bu yetkiye dayanarak, Merkez Bankasinca çikarilan teblig uyarinca, bankalara söz konusu ücretlerin belirlenmesinde herhangi bir üst sinir getirilmedigi kaydedilen gerekçede su degerlendirmede bulunuldu:

“Aksine faiz disindaki diger menfaatlerin ve tahsil olunacak masraflarin bankalar tarafindan serbestçe belirlenmesine izin verilmistir. Anilan düzenleme nedeniyle, bankalar, önceden standart olarak hazirladiklari sözlesmeye istedikleri masraf kalemlerini herhangi bir miktarla sinirli tutmaksizin eklemektedir. Tüketici, kredi kartlarina iliskin sözlesmelerin standart sözlesme olmalari nedeniyle içerigine etki edememekte, bankanin öngördügü miktari ödemek zorunda kalmaktadir. Bankalar tarafindan 2 lira ile 30 lira arasinda degisen miktarda kredi karti üyelik ücreti alinmaktadir.”

Gerekçede, bankalar tarafindan alinan kredi karti üyelik ücreti veya benzeri isimler altinda alinan ücretler konusunda tüketici magduriyetinin bertaraf edilmesi nedeniyle söz konusu düzenlemenin yapildiginin alti çizildi.

Düzenleme ile ayrica mal veya hizmetin kredi karti ile satin alindigi durumlarda, satici veya saglayici, tüketiciden komisyon veya benzeri bir isim altinda ilave ödemede bulunmasini isteyemeyecek.

Banka Kartlari ve Kredi Kartlari Kanunu’na göre kart çikaran kuruluslar, kredi karti sözlesmesinin feshedilmesi ile ilgili bildirim ve taleplere iliskin islemleri yerine getirmek üzere gerekli tedbirleri almaya yönelik sistemi kurmak ve kesintisiz olarak açik tutmakla yükümlü tutulacaklar.

Bu haberi 3,047 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir