Kozmetik markaları GMP yarışında

  • Yazı boyutu
Kozmetik markaları GMP yarışında

Kozmetik markaları GMP yarışında

İnsan sağlığında önemli yeri olan ilaç, kozmetik, gıda ve medikal cihaz gibi ürünlerin güvenilir koşullarda üretimlerinin sağlanması için denetimler sıklaşıyor.
     Kozmetik firmaları yeni kozmetik yönetmeliği ile iyi üretim ya da imalat uygulamaları adıyla bilinen uluslararası bir standart olan Good Manufacturing Practices (GMP) sistemlerini kurmak için sıraya girdi.
     Acar Patent'ten yapılan açıklamada, yenilenen Avrupa Kozmetik Yönetmeliği'ndeki temel özelliklerden birinin de İyi Üretim Uygulamaları (GMP) ile uyumluluk olduğu belirtilirken, bu sayede GMP Belgeli kozmetik ürünlerinin Avrupa Birliği'ndeki dolaşımlarında kaliteli ve güvenilir olarak bilinmesinin amaçlandığı ifade edildi.
     2013 yılında Avrupa pazarında dolaşım hakkı isteyen tüm kozmetik ürünlerinin GMP Standardına uygun şekilde üretilmesi gerekiyor.
     ISO 22716 Sistemini firmalarına uyarlayıp, denetimlere hazırlanan firmalar ihracat işlemleri içinde bir adım öne çıkıyor.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Acar Kalite Müdürü ve Gıda Mühendisi Selçuk Gümüş, sistemini kurmuş ve belgesini almış firmaların erken davranmalarının karşılığını denetimler ve ihracat işlemleri sürecinde alacaklarını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir