Köyleri "ceviz ormanları" kalkındıracak -Orman ve Su işleri Bakanlığı'nca yürürlüğe konulan…

  • Yazı boyutu
Köyleri "ceviz ormanları" kalkındıracak
  -Orman ve Su işleri Bakanlığı'nca yürürlüğe 
  konulan…

Köyleri "ceviz ormanları" kalkındıracak -Orman ve Su işleri Bakanlığı'nca yürürlüğe konulan Ceviz Eylem Planı kapsamında, Kastamonu'nun değişik ilçe ve köylerine ceviz ormanları kurulacak

Orman ve Su işleri Bakanlığı'nca yürürlüğe konulan Ceviz Eylem Planı kapsamında, Kastamonu'nun değişik ilçe ve köylerine ceviz ormanları kurulacak.
     Türkiye'nin iklimi ve toprağı ceviz üretimine müsait olmasına rağmen cevizin yüzde 60'ını ithal etmesi, yetkilileri harekete geçirdi.
     Kastamonu Orman Fidanlığı'nda yetiştirilen ceviz fidanları orman köylüsünün gelir kaynağı olacak.
     Orman ve Su işleri Bakanlığı'nca yürürlüğe konulan Ceviz Eylem Planı kapsamında çalışmalarını sürdüren Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Kastamonu'nun değişik ilçe ve köylerine ceviz ormanları kuracak.
     Milli gelirden en düşük payı alan orman köylülerini kalkındırmak, alternatif geçim kaynakları ortaya koymak için ülke genelinde Orman ve Su işleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Ceviz Eylem Planı ' kapsamında fidan üretimine de hız verildi.
     Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü fidanlığında yetiştirilen ceviz fidanları, orman köylülerine dağıtılacak. Kurum ceviz ormanları kurmak için çalışmalarını hızlandırdı.
    
     -Orman Bölge Müdürü Ali Şahin
    
     Yardımcıları Bayram Koçkaya, Yaşar Çakıroğlu ve Karadere Orman İşletme Müdürü Engin Keleş ile merkez ilçeye bağlı Ballık Köyü'nde vatandaşlara ceviz ormanları hakkında bilgi veren Orman Bölge Müdürü Ali Şahin, Kastamonu ikliminde yetişen cevizlerin belirlemek için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün desteğiyle özel bir çalışma yapacaklarını söyledi.
     Kastamonu iklimine uygun cevizleri bulabilmek için her bölgenin iklimine uygun bölgede yetişen türleri tespit etmeye çalıştıklarını vurgulayan Şahin, uygun fidanı bulunca o tür üzerinde ceviz ormanı kuracaklarını kaydetti.
     Şahin, belirlenen yerlerdeki fidanların dikimine önümüzdeki sonbaharda başlayacaklarını söyledi. Şahin, "Köylülerimize ceviz ormanı kuracağız. Onlar sulayacak ve ürününü toplayacak. Böylelikle gelir elde etmiş olacaklar. Bakanımız ve genel müdürümüz bu eylem planına çok büyük önem veriyor" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 373 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir