Köyde sulama güneş enerjisiyle yapılacak

  • Yazı boyutu
Köyde sulama güneş enerjisiyle yapılacak

Burdur'un Büğdüz Beldesi'ne kurulan güneş enerji sistemi ile tarım alanlarının sulaması gerçekleştirilecek

Burdur'un Büğdüz Beldesi'nde kurulan güneş enerji sistemi (fotovoltaik) sayesinde tarım alanlarının sulaması gerçekleştirilecek.
     Burdur Valisi Süleyman Tapsız, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile Büğdüz Belde Belediyesi tarafından kurulan güneş enerji sisteminin açılış töreninde yaptığı konuşmada, fotovoltaik enerji sistemi kurularak elektrik üretiminin gerçekleştirileceğini, kuyulardan su çıkartmada bu elektriğin kullanılacağını söyledi.
     Tarım alanlarının sulamasında artık bu sistemin kullanılacağını ifade eden Tapsız, projenin 280 bin lira olan maliyetinin 210 bin lirasını BAKA'nın, geri kalanının ise Büğdüz Belediyesi tarafından karşılandığını kaydetti.
     Sistem ile yılda 85 bin kilovat saat elektrik üretimi yapılacağını bildiren Tapsız, "İlk etapta üç kuyuya 32 kilovat saat elektrik üreten güneş enerjisi sistemi kuruldu. Projenin tamamlanması ve uygulanması ile çiftçilerimiz, belediyemiz ve vatandaşlarımız yılda 25 bin lira tasarruf edecek. Ayrıca yine elektrik masraflarında ve hatlara binen elektriklerden yüzde 40 tasarruf sağlanacak. Projeden yaklaşık 2 bin vatandaşımız faydalanacak" dedi.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2020 yılına kadar Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 30'unun bu sistem ile karşılanmasını hedeflediğine işaret eden Tapsız, bu şekilde ucuz elektrik üretileceğini dile getirdi.
     AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ise fotovoltaik sistemin 10 yıl içerisinde Burdur'da yaygınlaştırılacağını söyledi.
     Yenilenebilir enerji kapsamında bu sistemin çok önemli olduğunu dile getiren Özçelik, "Türkiye'de 'neden cari açık var' diye bağıranlar var. Türkiye artık gelişmektedir. Sanayi, üretim her geçen gün büyüyor. Dolayısıyla enerji üretimine de ihtiyaç artıyor. Bu tür projeleri yaygınlaştırmalıyız" dedi.
     Rüzgar enerjisi konusunda Türkiye'de büyük bir atılım olduğunu belirten Özçelik, önümüzdeki süreçte güneş enerjisinden en fazla istifade eden illerden birisinin Burdur olacağını kaydetti.
     Törene Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Mustafa Saatcı, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Şimşek, Buğdüz Belediye Başkanı Ali Erdoğan ve vatandaşlar da katıldı.
    
    
    


Bu haberi 436 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir