KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Keleş: -"Oda olarak, Kocaeli'nin bundan sonra sanayiden ziyade…

  • Yazı boyutu
KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Keleş:
  -"Oda olarak, Kocaeli'nin bundan sonra sanayiden
  ziyade…

KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Keleş: -"Oda olarak, Kocaeli'nin bundan sonra sanayiden ziyade turizme yönelmesini düşünüyoruz. Şehir olarak sanayiye doyduk"

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Keleş, "Kocaeli bundan sonra sanayiden ziyade turizme yönelmesini oda olarak düşünüyoruz. Şehir olarak sanayiye doyduk" dedi.
     Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanayiden turizme bir yönelim olacağını belirterek, Kocaeli'de kongre merkezleri ve turizm merkezlerinin oluşturulması gerektiğini ifade etti.
     Yatırımcıları da bu anlamda Kocaeli'ye davet ettiklerini dile getiren Keleş, Kocaeli'ye turizm alanında yatırım yapacak olan firmaların kente rahatlıkla gelerek yatırım yapabileceklerini kaydetti.
     Kocaeli'nin bundan sonra sanayiden ziyade turizme yönelmesini düşündüklerini ifade eden Keleş, "Şehir artık sanayiye doydu" şeklinde konuştu.
     Keleş, Kocaeli'nin turizm ve otelcilikte geride kaldığını, bu konuda mesafe alınması gerektiğini vurgulayarak, KOTO olarak ekonomik araştırmalar yaptıklarını ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile beraber doğrudan yatırımlarla ilgili stratejik anlamda projeler ele aldıklarını ifade etti.
     Başlattıkları, "Kocaeli'nin Sektörel Görünümü" projesiyle, 15 farklı sektörün belirlendiğini ve bu sektörlerle ilgili aktif katılımcılarla bire bir toplantılar yaptıklarını anlatan Keleş, 10 yıllık stratejik planda bu verilerin kullanılacağı düşünülerek projeyi hazırladıklarını söyledi.
    
     -"Vergi gelirlerinin yüzde 93,3'ü tahsil edildi"
    
     Keleş, istihdam verilerinin istenilen düzeyde olduğuna dikkati çekerek, istihdamla ilgili sigorta ve vergide kayıt dışının ekonomiye kaçmaması adına bir takım sıkıntıların olduğunu belirtti.
     Türkiye'de işsizlik konusunun konuşulduğunu vurgulayan Keleş, birçok firma yetkilisinin kalifiye eleman aradığını ancak bulamadığını dile getirdi.
     Kocaeli'de üretim yapan bazı firmaların genel merkezlerinin İstanbul'da olduğunu ifade eden Keleş, bu durumun Kocaeli'nin vergi gelirlerinde azalmasına neden olduğunu söyledi.
     Keleş, bu üretim sonucunda ortaya çıkan çevre kirliliğini Kocaelililerin üstlendiğini ancak bu firmaların vergilerini İstanbul'da ödediklerini dile getiren Keleş, "Bunun düzelmesi için bir takım girişimlerimiz her dönem oluyor. Bir takım çalışmaların olabilmesi içinde Kocaeli'deki sosyal yaşantı alanlarının geliştirilmesi lazım. İstanbul'da oturan insanların, buraya yerleştiği zaman onlara hitap edebilecek mekanların buralarda oluşması gerekli. Kocaeli'de sosyal mekanlar konusunda eksik konumdayız. Dolayısıyla o firma sahiplerini buraya çekmekte zorlanıyoruz. O firmaların Kocaeli'de vergilerini yatırmasıyla birlikte bugünkü Kocaeli'nin vergi oranının 2-3 puan artacağını düşünüyorum" dedi.
     Keleş, Kocaeli'de üretim yapan firmaların ödedikleri vergilerin tahsilat oranlarının en yüksek illerden biri olduğuna dikkati çekerek, Kocaeli'de 34 milyar liralık bir vergi gelirinin bulunduğunu bunun da yüzde 93,5'inin tahsil edildiğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 82 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir