KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş: -"Nitelikli ve katma değeri yüksek ihracat geçekleştirmek için…

  • Yazı boyutu
KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş:
  -"Nitelikli ve katma değeri yüksek ihracat
  geçekleştirmek için…

KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş: -"Nitelikli ve katma değeri yüksek ihracat geçekleştirmek için kaliteli ürün elde edilebilecek tesislere ihtiyaç var "

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Halil İbrahim Keleş, nitelikli ve katma değeri yüksek ihracat gerçekleştirebilmek için kaliteli ürün elde edebilecek tesislere ihtiyaç olduğunu söyledi.
     Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kocaeli'nin Türkiye geneli ile kıyaslandığında daha avantajlı göründüğünü belirterek, kentin nitelikli ve katma değeri yüksek ihracatını arttırması gerektiğini kaydetti.
     Türkiye bir önceki yıl 98 milyon ton mal ihracatı yaptığını hatırlatan Keleş, 1 kilogram ihracata karşılık 1,40 dolar gelir elde edildiğini, diğer taraftan Almanya, İtalya gibi ülkelerin kilo başına 3 doların üzerine gelir elde ettiğini bildirdi.
     Keleş, Türkiye'nin aynı miktar ve ağırlıkta ihracat gerçekleştirip ihracat niteliğini Almanya ve İtalya seviyesine çıkarması gerektiğine dikkati çekerek, Türkiye'nin kilogram başına 3 dolar gelir elde ettiği taktirde, şu anki ihracatını iki katına çıkartabileceğini bildirdi.
     Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefinin bulunduğunu hatırlatan Keleş, "Nitelikli ve katma değeri yüksek ihracat geçekleştirmek için kaliteli ürün elde edilebilecek tesislere ihtiyaç vardır. Söz konusu tesislerin oluşumu veya mevcut tesislerim modernizasyonu için de teşvikler verilmeli ve üretim bu alana yönlendirilmelidir. Ayrıca son dönemdeki ekonomik performansıyla önemli sermaye birikimi oluşturan ülkemiz, emek yoğun malların üretimine, sermaye yoğun malların üretimi ile Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermelidir" şeklinde konuştu.
     Keleş, kentte bilişim vadisinin kurulmasıyla katma değeri yüksek bir ihracat alanının oluşmasının önemli olduğunu belirterek, Türkiye'nin bilişim alanında dışa bağımlı olduğunu ifade etti.
     Bilişim sektöründe yapılacak ekonomik yatırımın önemli olduğuna değinen Keleş, yapılacak yatırımlarla bilişim sektöründeki ithalat oranının daraltacağını, aynı zamanda da ihracat gelirlerinin artacağını vurguladı.
    
     -"Türkiye'nin ticaret rotası değişti"-
    
     Keleş, Kocaeli'nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Mısır, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin bulunmasının önemli olduğunu ifade ederek, bu durumun Türkiye ticaret rotasının değiştiğini gösterdiğini söyledi.
     Türkiye, geçen yılın ekim ayındaki ihracat raporuna göre, Avrupa'ya gerçekleştirdiği ihracat payının yüzde 40'a kadar gerilediğine dikkati çeken Keleş, şunları kaydetti:
     "Kriz öncesinde 2007 ekim ihracat raporu incelendiğinde, Avrupa Birliği'nin, Türkiye ihracatındaki payı yüzde 56,5 oranındaydı. Yani bu günde anlaşılacağı üzere krizle boğuşan Avrupa Birliği'nin ihracatımızdaki payı azalırken firmalarımız yeni pazar arayışlarına girmiş ve özellikle de Arap pazarlarına yoğunlaşmıştır"
    
    
    

Bu haberi 221 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir