"Kosta Rika ve Şili'ye ihracat"

  • Yazı boyutu
"Kosta Rika ve Şili'ye ihracat"

Yenigün:"2012 yılı içinde ihracatta her ne kadar Avrupa'da sıkıntı yaşanıyorsa da biz zamanında aldığımız önlemlerle bunu aşacağız. Çünkü, Amerika'ya ihracat yapıyoruz.Amerika'ya ihracatımız şu anda planlananın hemen hemen 2 katı gelişiyor"

Zeynep Yücetaş - Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, bu yıl ihracatta Avrupa'da yaşanan sıkıntıları zamanında aldıkları önlemlerle aşacaklarını belirterek, "Çünkü, Amerika'ya ihracat yapıyoruz. Amerika'ya ihracatımız şu anda planlananın hemen hemen 2 katı gelişiyor" dedi.
     Yenigün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılın ilk 5 ayında Türkiye, toplam otomotiv pazarında önceki yıla göre yüzde 21 oranında gerileme olduğunu ifade ederek, satışların yıl sonunda olumlu bakışla 850 bin civarında olacağını gördüklerini söyledi.
     Yenigün, "Bu zaten yılın başında öngörülen 750-850 bin aralığının en üst noktası. Onun üzerine gitmesi çok mümkün gözükmüyor. Şu andaki gidişat ise bunu destekliyor. Genel satışlar açısından mayıs ayı gayet iyiydi, haziran da iyi gitti. Ramazan ve yaz tatilinin ardından eylül ayından itibaren yine yükselmeye başlar" diye konuştu.
     Ford Otosan olarak pazar lideri olduklarını ifade eden Haydar Yenigün, geçen yılı 141 bin araç satışıyla kapattıklarını ve toplam 907 bin satışın içinde yüzde 15,1 payla birinci olduklarını dile getirdi. Yenigün, bu yıl genel satışların bir miktar azalacağını aktararak, "2012 sonunda Ford Otosan'ın araç satışı 125-129 bin olacak diye öngörüyoruz. Bu şekilde de yine birinci olacağız" dedi.
    
     -"Kosta Rika ve Şili'ye ihracat"
    
     Haydar Yenigün, 2005 yılından bu yana Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında yer aldıklarını anlatarak, 2011 yılında 5 kıtada 70 ülkeye araç ve parça ihracatı yaptıklarını ve 3,5 milyar dolarlık ihracat cirosu elde ettiklerini kaydetti.
     Ekim ayında piyasaya sunacakları yeni transit model Tourneo Custom'un satışlarını olumlu etkileyeceğini vurgulayan Yenigün, bu aracın sadece Türkiye'de üretileceğini ifade ederken, "Şu anda 70 ülkeye araç satıyoruz. Yeni modelin devreye girmesiyle bu sayı 75'e çıkacak. Yeni gireceğimiz ülkeler arasında Kosta Rika, Şili de var" dedi.
     İhracatta ana pazarlarının hala Avrupa olduğunu, bunun yanında Amerika'da satışlarının iyi gittiğini belirten Yenigün, şunları kaydetti:
     "2012 yılı içinde ihracatta her ne kadar Avrupa'da sıkıntı yaşanıyorsa da biz zamanında aldığımız önlemlerle bunu aşacağız. Çünkü, Amerika'ya ihracat yapıyoruz. Amerika'ya ihracatımız şu anda planlananın hemen hemen 2 katı gelişiyor. Bu ülkedeki ekonomi gayet iyi gidiyor. Dolayısıyla Avrupa pazarındaki bir miktar daralmayı fazlasıyla Amerika'da kapatacağız."
    
    


Bu haberi 372 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir