Kosovalı iş adamları ATSO'yu ziyaret etti -Kosova Ekonomi Bakan Vekili Ramadan Hasani: "Bu yılın…

  • Yazı boyutu
Kosovalı iş adamları ATSO'yu ziyaret etti
  -Kosova Ekonomi Bakan Vekili Ramadan Hasani:
  "Bu yılın…

Kosovalı iş adamları ATSO'yu ziyaret etti -Kosova Ekonomi Bakan Vekili Ramadan Hasani: "Bu yılın sonuna kadar Türkiye-Kosova Serbest Ticaret Anlaşması imzalanacak. Bunun iki ülke arasında ticaret hacmine önemli katkı yapmasını umuyoruz"

Kosova Ekonomi Bakan Vekili Ramadan Hasani, "Bu yılın sonuna kadar Türkiye-Kosova Serbest Ticaret Anlaşması imzalanacak. Bunun iki ülke arasında ticaret hacmine önemli katkı yapmasını umuyoruz" dedi.
     ANFAŞ tarafından düzenlenen 20. Uluslararası Anfaş Food Product ve Bevex İçecek ihtisas Fuarları'na katılmak üzere Antalya'ya gelen Kosova Ekonomi Bakan Vekili Ramadan Hasani, Kosova İşadamları Derneği Başkanı Nuhi Mazrek, Kosova Tüketiciler Derneği Başkanı Selattin Kaçaniku ile Kosovalı firmaların temsilcilerinden oluşan bir heyetle Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret etti.
     ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güray Parlak, heyete ATSO'nun çalışmaları ve Antalya ekonomisiyle ilgili bilgiler verdi.
     Türkiye'nin 2008 yılında bağımsızlığına kavuşan Kosova'yı ilk tanıyan ülke olduğunu vurgulayan Parlak, Kosova'nın Türkiye açısından taşıdığı önemin ortak geçmişten kaynaklanan kültürel ve beşeri bağlara dayandığını söyledi.
     Türkiye'nin Kosova'ya 2012 yılında 255 milyon dolarlık ihracat yaptığını, Kosova'dan ise 10 milyon dolara yakın ithalat gerçekleştirdiğini belirten Parlak, "Antalya'dan Kosova'ya 2011 yılında 3,5 milyon dolar, 2012 yılında ise 2,1 milyon dolar ihracat yapılmış. Kosova'ya ihracatımızda yaş sebze ve meyve, plastik ve mamulleri en çok yer tutan kalemlerdir. Kentimizin ihracatındaki temel taşı tarımdır. Onu tekstil, mermer ve plastik olmak üzere sanayi sektörümüz takip etmektedir. Antalya'ya ise Kosova'dan 100 bin dolar civarında ithalat yapılmış, en önemli ürün de yün ve yapağı olmuş" diye konuştu
     Parlak, 2011 yılında Antalya'ya gelen Kosovalı sayısının 16 bin 623 iken, 2012'de bu sayının 22 bin 593'e yükseldiği vurguladı. Kosova Ekonomi Bakan Vekili Hasani ve iş adamlarını EXPO 2016'ya davet eden Parlak, "Kosova ile ilişkilerimizi güçlendirmek için her türlü işbirliğine hazırız" dedi.
    
     -"Her alanda Türk mallarını tercih ediyoruz"-
    
     Kosova Ekonomi Bakan Vekili Ramadan Hasani de bağımsızlığın ilanı sürecinde Türkiye'den büyük destek gördüklerini söyledi. Türk firmalarının ve Türk ürünlerinin Kosova'da çok sevildiğini dile getiren Hasani, "Her alanda Türk mallarını tercih ediyoruz" dedi.
     Kosova'da Türk yatırımcı sayısının artmasını arzu ettiklerini vurgulayan Hasani, Türkiye ile Kosova arasında yıl sonuna kadar imzalanması öngörülen Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasında ticaretin büyük ivme kazanmasını beklediklerini söyledi.
     Hasani, şöyle konuştu:
     "Kosova, Avrupa'da stratejik bir konumda bulunuyor. İş gücü ucuz. Verimli topraklarımız ve zengin yer altı kaynaklarımız var. Yeni çıkacak yasa ile yabancı yatırımcılara teşvikler sağlayacağız. AB üyesi değiliz, ama tüm haklara sahibiz. Kotasız mal satıyoruz. Türkiye'nin Avrupa'ya mal satabilmesi için önemli bir konumdayız. Türkiye bizim için önemli bir ekonomik partner. Bu yılın sonuna kadar Türkiye-Kosova Serbest Ticaret Anlaşması imzalanacak. Bunun iki ülke arasında ticaret hacmine önemli katkı yapmasını umuyoruz."
     Güray Parlak, ziyaretin anısına Ramadan Hasani'ye plaket verdi.
    
    
    

Bu haberi 327 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir