Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Ustaibo: -"Türk yatırımcılara daha sıcak bakıyoruz"

  • Yazı boyutu
Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Ustaibo:
  -"Türk yatırımcılara daha sıcak bakıyoruz"

Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Ustaibo: -"Türk yatırımcılara daha sıcak bakıyoruz"

Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Cüneyd Ustaibo, Türk yatırımcılara daha sıcak baktıklarını söyledi.
     Ustaibo, Yalova Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce (YÜSEM) düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, Kosova'nın Türk yatırımcıları için son derece uygun bir yer olduğunu bildirdi.
     Ülkesindeki yatırım imkanlarıyla ilgili bilgi veren Ustaibo, Kosova'nın, Balkan ülkelerini birbirine bağlama gibi bir özelliğinin olduğunu kaydetti. Ustaibo, bunun da AB'ye üye olmayan ülkeler arasında devasa bir pazarın, Kosova üzerinden geçmesine neden olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
     "Kosova'nın, ürettiği malları ABD'ye gümrüksüz olarak göndermesine izin veren bir anlaşması var. Bu özellikle Kosova'nın cazip bir hale gelmesine neden oluyor. Avrupa'nın nüfus ve kuruluş bazında en genç ülkesi olan Kosova'da, Türk firmalarının sayısı da her geçen gün artıyor. Halen ülkemizde bulunan 2 bin 500 yabancı firmanın 700'ü Türk firmaları. Türk firmaları Kosova'da yabancılık çekmiyor. İki ülke arasında imzalanan ticari anlaşmalarının en önemlisi önümüzdeki aylarda imzalanacak olan serbest ticaret anlaşmasıdır. Bu anlaşmadan önce Türk firmalarının Kosova'da daha fazla yatırım yapmalarını istiyoruz. Türk yatırımcılara daha sıcak bakıyoruz. Vergide de önemli kolaylıklar getiriyoruz. Ülkemizde yatırım yapan firmalardan sadece yüzde 10 vergi alınıyor. Hükümet olarak önemli teşvikleri de Türk yatırımcılarına sunuyoruz."
     Kosova Esnaf Derneği Başkanı Ediz Çapraz da "Kosova'da yatırım ve ticaret oldukça cazip. Devletimiz ülkemize yatırım yapacak olan firmalara ciddi destekler sağlıyor. Kosova'nın gelişimini Türk firmalarla birlikte sağlamak istiyoruz. Türk yatırımcıların hepsi Kosova devletinin güvencesi altındadır. Birlikte olmamız halinde daha güçlü olacağımıza inanıyorum" diye konuştu.
     Seminere, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş adamları ve YÜSEM Müdürü Prof. Dr. İsmail Adak da katıldı.
    
    
    

Bu haberi 330 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir