Kosova'nın 2013 bütçesi kabul edildi -Gelecek yılın bütçesi 1,6 milyar avro, büyüme hedefi ise…

  • Yazı boyutu
Kosova'nın 2013 bütçesi kabul edildi
  -Gelecek yılın bütçesi 1,6 milyar avro, büyüme hedefi 
  ise…

Kosova'nın 2013 bütçesi kabul edildi -Gelecek yılın bütçesi 1,6 milyar avro, büyüme hedefi ise yüzde 4,5 olarak belirlendi

Kosova'da kurumlar arası görüşmeler ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile sürdürülen çalışmalar sonucunda 2013 bütçe tasarısı onaylandı.
     Kosova Maliye Bakanı Bedri Hamza, yaptığı açıklamada, bütçenin kurumlar arasında yapılan ciddi çalışmalar ve IMF ile iş birliği içinde hazırlandığını söyledi. Bu yılki bütçenin 1 milyar 520 milyon avro olduğunu hatırlatan Hamza, gelecek yıl bütçesinin 1 milyar 586 milyon avro olarak planlandığını bildirdi.
     Yaklaşık 1,6 milyar avroluk 2013 yılı bütçesinin yüzde 40'tan fazlasını sermaye geliştirme projelerine harcamayı planladığını açıklayan hükümet, eleştirilerin hedefi oldu. Altyapı Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesi yaklaşık 811 milyon avro iken, Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı'na ise bütçeden 44,6 milyon avro ayrıldı.
     Hükümetin onaylanan gelecek yıl bütçesinde, eğitim, karayolu altyapısı, güvenlik, sağlık ve tarım alanlarına öncelik verileceği belirtilirken, Merdare-Morine otoyolunun tamamlanması ve yeni Priştine-Üsküp otoyolunun inşasına başlanması en büyük altyapı projeleri arasında yer alıyor.
     Maliye Bakanı Bedri Hamza, hükümetin bu iki otoyolun yanı sıra diğer bölge karayollarına yaptığı yatırımlarla ülkenin karayolu altyapısını daha mode hale getirmeyi amaçladığını söyledi.
     Bütçede, Avro Bölgesi'ndeki krizin dikkate alındığını, bankacılık sektörünün acil likiditesi ve bütçe rezervi için yardıma özel önem verildiğini belirten Hamza, tüketim, yatırımlar ve ihracattaki artışa paralel olarak 2013 yılında yüzde 4,5'lik bir ekonomik büyüme beklediklerini açıkladı.
     Kosova Başbakanı Haşim Taçi de bütçenin kabulünden sonra yaptığı konuşmada, bütçenin "IMF'ye tamamen uyumlu olduğunu" ve ülke ekonomisi için özel öneme sahip bir çok projenin finansmanının devamına imkan sağlayacağını söyledi.
     Kosova hükümeti, mart ayında anlaşmaya varılan 107 milyon avroluk kredinin son taksiti olarak gelecek ay da IMF'den 41 milyon avro almayı planlıyor.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir