Kosova'da "gözetimli bağımsızlığın" sona ermesi -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Balkanlarda Kapanan…

  • Yazı boyutu
Kosova'da "gözetimli bağımsızlığın" sona ermesi
  -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Balkanlarda Kapanan…

Kosova'da "gözetimli bağımsızlığın" sona ermesi -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Balkanlarda Kapanan Fasıl" başlıklı uluslararası konferansın "Küreselleşme Sürecinde Değişim" konulu oturumunda konuştu: -"Kosova, uluslararası gözetime son verilmesinin ardından var olan ekonomik ve siyasi potansiyelini gelecekte daha iyi kullanacak" -"Kosova'yı her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Uluslararası kurumlar tarafından tanınması ve işbirliğinde bulunması için de her türlü yardımı yapacağız" -Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga: -"Kosova çok zor bir süreçten geçti. Bugün, gözetimli bağımsızlık başlığını kapatarak yeni bir sayfa açtık"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kosova'nın uluslararası gözetime son verilmesinin ardından var olan ekonomik ve siyasi potansiyelini gelecekte daha iyi kullanacağını ifade ederek, "Türkiye olarak Kosova'yı her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Kosova'nın uluslararası kurumlar tarafından tanınması ve işbirliğinde bulunması için de her türlü yardımı yapacağız" dedi.
     Uluslararası Yönlendirme Grubu'nun Kosova'da "gözetimli bağımsızlığı"nı sona erdirmesi dolayısıyla bu ülkede bulunan bakan Şimşek, başkent Priştine'de düzenlenen "Balkanlarda Kapanan Fasıl" başlıklı uluslararası konferansın "Küreselleşme Sürecinde Değişim" konulu oturumuna konuşmacı olarak katıldı.
     Bakan Şimşek, konuşmasında, dün Kosova'da "gözetimli bağımsızlığa" son verilmesini kutladıklarını hatırlattı. Kosova'nın uluslararası gözetime son verilmesinden sonra var olan ekonomik ve siyasi potansiyelini gelecekte daha iyi kullanacağını belirten Şimşek, şöyle konuştu:
     "Kosova halkını ve liderlerini bu başarılarından dolayı ve demokratik, multietnik ve çok kültürlü bir devleti yönettiklerinden dolayı kutluyorum. Küreselleşen bir dünyada birbirimize bağlı yaşıyoruz ve bu şekilde yaşadığımız için ülkelerin birbirleriyle olan ilişkileri de çok önemli. Bölgesel işbirliği ve bunun güçlenmesi tüm ülkeler için önemli. Avrupa Birliği, bölgesel işbirliği ve bağlılığın en iyi örneklerinden bir tanesi. Bir ülkenin rekabet gücü olması için ülkenin öncelikle siyasi ve ekonomik istikrarı sağlaması gerekir. Bu ülke hükümetinin sorumluluğudur. Gelecekte Kosova'nın önündeki en büyük sorun, gayri safi yurt içi hasılanın artırılması ve ekonomik istikrardır."
     "Gözetimli bağımsızlığın" sona ermesiyle Kosova'nın ekonomik anlamda büyümek için daha büyük bir alana sahip olduğunu vurgulayan Şimşek, "Kosova'nın yeterince genç nüfusu mevcut ve bu özellik ülkeye büyük kazançlar getirebilir. Bunun yanı sıra verimliliğin artması için ülkede yapısal reformların uygulanması lazım. Gördüğüm kadarıyla Kosova liderleri bu yolda ilerliyor" dedi.
    
     -"Kosova'nın geleceği açısından gayet iyimserim"-
    
     Kosova'nın bir diğer önceliğinin de coğrafi pozisyonu olduğunu ifade eden Şimşek, şunları söyledi:
     "Kosova AB'ye girmek için çalışan ülkelerin bir parçası. Ülke olarak kendini ve kurumlarını geliştiren, Avrupa kurallarını uygulayan Kosova bu şekilde bağımsızlığını güçlendiriyor. Çok etnikli, çok kültürlü, demokratik ve başarılı bir ülke olan Kosova, hepimize siyasi potansiyelin nasıl kullanabileceğini gösteren en iyi örnek. AB yolunda ilerlerken Kosova'nın yeni bir şey icat etmesine gerek yok. Kosova diğer başarılı AB ülkelerinin yolunda ilerlemelidir, özellikle eğitim ve öğretim konusunda. Kosova, bölgesel işbirliğine önem veren ülkeler arasında bulunduğundan, bu durumu ekonomik anlamda büyümek için kullanabilir. Dış yatırımların büyümesi ülkenin ekonomisinin ve rekabet gücünün büyümesi açısından çok önemli.
     Yakın gelecekte Kosova'nın bu bölge ve Avrupa için çok önemli bir ülke olacağından eminim. Siyasi anlamda istikrarlı olduğunu zaten kanıtladı. Bundan dolayı Kosova'nın geleceği açısından gayet iyimserim. Türkiye olarak en başından beri Kosova'yı destekledik. Çünkü Kosova ile yakın tarihi, kültürel ve ekonomik ilişkilerimiz var. Biz Kosova'yı her zaman destekledik ve destekleyeceğiz. Uluslararası kurumlar tarafından tanınması, işbirliğinde bulunması ve aktifleşmesi için de gereken her türlü yardımı yapacağız. Kosova'da barış ve istikrarın sağlanması tüm Balkanlar ve Avrupa bölgesi için büyük önem taşımaktadır."
    
     -Cumhurbaşkanı Yahyaga: "Bugün yeni bir sayfa açtık"-
    
     Kosova Dışişleri Bakanlığı ve Kosova Uluslararası Yönlendirme Grubu tarafından organize edilen konferans, Kosova'nın "gözetimli bağımsızlığının" kaldırılmasını ve Balkanların geleceği için yeni vizyonunu konu alıyor.
     Konferansa, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve Uluslararası Sivil Ofisi Şefi Pither Feith ile dünya ve Avrupa'nın farklı ülkelerinden politikacı ve diplomatlar katıldı.
     Cumhurbaşkanı Yahyaga, konferansta yaptığı konuşmada, geçmişte yaşanan olayları hatırlattı ve "Kosova çok zor bir süreçten geçti" dedi.
     Kosova devletinde yaşayan herkesin eşitliği için çalıştıklarını belirten Yahyaga, Kosova'nın mode demokratik bir ülke olduğunu söyledi. Yahyaga, AB'nin kapılarını açık tutmasının tüm bölge için önemli olduğunu, bu tutumun halklar arasında dostluk köprüleri oluşturacağını belirtti.
     Yahyaga, "Gözetimli bağımsızlık başlığını kapattık, bugün yeni bir sayfa açtık" diyerek, yabancı yatırımcılara güvence verdi. Yahyaga, Kosova'nın doğal zenginliklere sahip olduğunu, bu zenginliği bilinçli şekilde halkın refahı için kullanacaklarını kaydetti.
     Kosova Başbakanı Haşim Taçi de Kosova'nın artık "yetişkin bir devlet" olduğunu söyledi. Bölgede yeni bir başlık, "ilerleme, barış ve işbirliği başlığı" açıldığını ifade eden Taçi, tam bağımsızlıkla Kosova'nın da diğer devletlere eşit bir devlet olduğunu ifade etti.
     Bölgenin geleceği için işbirliğinin kaçınılmaz olduğunun altını çizen Taçi, kapalı kalarak işbirliği yapılamayacağını, diğer taraftan eşit şartlarda olunmaması durumunda da işbirliğinin mümkün olmadığını kaydetti.
     "Küresel bir dünya için küresel bir sorumluluğa ihtiyaç var" diyen Taçi, uluslararası unsurlarla yakın işbirliğine devam edeceklerini belirtti.
     Uluslararası Sivil Ofis Şefi Pither Feith de azınlıkların uluslararası yardım talep etmesine gerek kalmadığını, ülke anayasasının tüm haklarını koruduğunu söyledi. Feith, Kosova'daki Sırp belediyelerinden de ülkedeki demokrasiyi güçlendirmek için işbirliği yapmalarını istedi.
     Başkent Priştine'deki uluslararası konferans gün boyunca devam edecek. Kosova'da "gözetimli bağımsızlığın" sona ermesi dolayısıyla düzenlenen etkinlikler, bu akşam Ana Tereza Meydanı'nda Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve Bosna Hersek'ten katılacak müzik gruplarının konseriyle sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir