KOSGEB ve Kalkınma Ajansı, birleşen KOBİ'lere destek verecek -ASİAD Başkanı Ömer Faruk Başaran:…

  • Yazı boyutu
KOSGEB ve Kalkınma Ajansı, birleşen KOBİ'lere destek verecek 
  -ASİAD Başkanı Ömer Faruk Başaran:…

KOSGEB ve Kalkınma Ajansı, birleşen KOBİ'lere destek verecek -ASİAD Başkanı Ömer Faruk Başaran: -"Birleşerek büyüme yolunu seçen KOBİ'lerin önünde çok büyük fırsatlar bulunuyor. KOSGEB'in bir araya gelen şirketlere yönelik ciddi kaynak sağlıyor. En az 5 firmanın bir araya gelerek proje sunması halinde KOSGEB ve Kalkınma Ajansı aracılığıyla 750 bin liraya kadar kredi veriyor"

Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Ömer Faruk Başaran, birleşerek büyüme yolunu seçen KOBİ'lerin, büyük fırsatlar bulunduğunu belirterek, "KOSGEB'in bir araya gelen şirketlere yönelik ciddi kaynak sağlıyor. En az 5 firmanın bir araya gelerek proje sunması halinde KOSGEB ve Kalkınma Ajansı aracılığıyla 750 bin liraya kadar kredi veriyor" dedi.
     Başaran yaptığı yazılı açıklamada, finansman sıkıntısı çeken KOBİ'lerin, birleşme yolunu tercih etmeleri durumunda, KOSGEB ve Kalkınma Ajansı kredileriyle halka arz gibi önemli finansal kaynakların beklediğini vurgulayarak, KOSGEB verilerine göre, Türkiye'deki şirketlerin yüzde 99'unun KOBİ nitelikli firmalardan oluştuğunu, bu firmaların yüzde 95'lik kısmının ise mikro ölçekteki KOBİ'lerden oluştuğunu kaydetti.
     Bu şirketlerin önündeki en büyük engelin finansman sıkıntısı olduğunu, KOBİ'lerin güçlerini birleştirerek, hem verimliliklerini artıracağını hem de yeni pazarla kaynaklara daha rahat ulaşabileceğini belirten Başaran, şu ifadelere yer verdi:
     "Paylaşarak büyümek dururken, KOBİ'lerimizin yerinde saymasına, küçülmesine ya da kapanıp gitmesine gönlümüz razı gelmiyor. Bu nedenle ısrarla, KOBİ'lerimizin birleşmelerini, şirket evlilikleri yapmalarını tavsiye ediyoruz. 2008-2009 küresel ekonomik kriz sonrasında bireysel kredi pazarına alternatif olarak bankaların yoğun bir şekilde KOBİ'lere yöneldiler. Elbette bankaların KOBİ finansmanı ile iş hacmini artıran, üretim ve pazar payını genişleten olmuştur ama birçok KOBİ de bu kredi yükünün altında ezilmiştir. KOBİ'lerimizin küçük olsun benim olsun mantığını bırakıp, büyük olsun bizim olsun demesi lazım. Banka kredisi yerine teşviklerden yararlanması lazım. Ekonomi yönetiminin ve KOSGEB gibi kuruluşların, şirket birleşmelerini teşvik ediyor. Birleşerek büyüme yolunu seçen KOBİ'lerin önünde çok büyük fırsatlar bulunuyor. KOSGEB'in bir araya gelen şirketlere yönelik ciddi kaynak sağlıyor. En az 5 firmanın bir araya gelerek proje sunması halinde KOSGEB ve Kalkınma Ajansı aracılığıyla 750 bin liraya kadar kredi veriyor. Üstelik KOSGEB yardımlarında sıfır faiz ve hibe gibi alternatifler de mevcut. Ortada böyle bir imkan var ama maalesef KOBİ'lerimiz ya yeterince bilinçlendirilemediğinden ya da haberdar edilemediğinden, bu imkanlardan yararlanamıyor."
     Başaran, KOBİ'ler için ikinci bir finans kaynağının da borsa olduğunu dile getirerek, son dönemde gerçekleştirilen başarılı halka arzları buna örnek olduğunu ifade etti.
     En son halka arzlardan birinin de ASİAD üyesi Polisan Holding tarafından yapıldığını, sermayesinin yüzde 5.34'lük kısmının halka arz eden Polisan Holding'in kasasına bu halka arzla birlikte 44,4 milyon lira girdiğini kaydeden Başaran, KOBİ'lerin birleşerek büyüme yolunu seçerse hem teşvik ve desteklerden yararlanacağını hem de halka arz gibi önemli bir finans kapısını da aralamış olacağını belirtti.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir