KOSGEB Genel Kurulu -KOSGEB Başkanı Kaplan: -"Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi…

  • Yazı boyutu
KOSGEB Genel Kurulu
  -KOSGEB Başkanı Kaplan:
  -"Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi…

KOSGEB Genel Kurulu -KOSGEB Başkanı Kaplan: -"Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi KOBİ'lerle mümkün olacaktır" -"Daha rekabetçi sistemin kurulmasını istiyoruz. Nitelikli iş fikri olan girişimci adaylarına destek veriyoruz" -TESK Genel Başkanı Palandöken: -"KOSGEB, Hızır gibi bir kurum. Sadece normal dönemlerde değil, felaket anında da yanımızda oluyor. Piyasanın normal şartlara dönebilmesi için umut oluyor" -TOBB Başkan Yardımcısı Yavuz: -"Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmamızın yolu özel sektörle işbirliğinden geçiyor"

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesinin KOBİ'lerle mümkün olacağını söyledi.
     KOSGEB'in Genel Kurulu'nda konuşan Kaplan, KOBİ'lerin ekonomi için tartışılmaz bir önem sahip olduğunu belirterek, daha önceki sistemlerini program ve proje bazlı olarak yeniden yapılandırdıklarını dile getirdi.
     Mevcut sistemin, gelişmiş ülkelere göre iyi durumda olduğunu kaydeden Kaplan, "Daha rekabetçi sistemin kurulmasını istiyoruz. Nitelikli iş fikri olan girişimci adaylarına destek veriyoruz" diye konuştu.
     Kaplan, KOBİ tanımının değiştiğini anımsatarak, daha önceki tanıda yer alan üst limitin 25 milyon liradan, 40 milyon liraya yükseltildiğini söyledi.
     Desteklerin daha hızlı ve etkin kullanılması için KOBİ Bilgi Sistemi'ni kurduklarına dikkati çeken Kaplan, girişimci ve KOBİ'lerin destek başvurularını internet üzerinden yapabileceklerinini ifade etti.
     KOSGEB'in geçmiş 3 yılına ait Faaliyet Raporları ve performans programları hakkında da bilgi veren Kaplan, kurumun faaliyet proje sayıları, bütçeleri ve uygulamalı girişim programları hakkında katılımcılara bilgi verdi.
    
     -KOSGEB, Hızır gibi zor zamanımızda da yanımızda-
    
     Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de KOSGEB'in Türk iş dünyası için çok önemli bir kurum olduğunu söyleyerek, "KOSGEB, Hızır gibi bir kurum. Sadece normal dönemlerde değil, felaket anında da yanımızda oluyor. Piyasanın normal şartlara dönebilmesi için umut oluyor" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'nin Avrupa'da yaşanan ekonomik krizi bertaraf edebilmesinde "Yeni nesil esnaf" yetiştirme noktasında adım atan KOSGEB'in büyük katkıları olduğunu dile getiren Palandöken, şimdi Avrupa ülkelerinin de KOSGEB modelini örnek almaya başladığını söyledi.
     Palandöken, KOSGEB 29 yıllık tarihinin özellikle son çeyreğinde büyük bir atak yaptığını vurgulayarak, "Türkiye'de kendi işimi kurayım yanımda başkalarını istihdam edeyim düşüncesi bizleri güçlendiriyor, önümüzü daha iyi görmemiz noktasında ışık tutuyor" şeklinde konuştu.
    
     -Ortam oluşursa rekabet edemeyeceğimiz ülke yok-
    
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz ise Türkiye'nin rakip ülkelerdeki iş ortamını sağlamaya mecbur olduğunun altını çizerek, küresel rekabette söz sahibi olmayanın küresel yarışta geride kalacağını söyledi. Aynı koşullara sahip olunması durumunda rekabet edemeyecekleri ülke olmadığını savunan Yavuz, "Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmamızın yolu özel sektörle işbirliğinden geçiyor" dedi.
     Türkiye'nin küresel krizden en hızlı çıkan ve en hızlı toparlanan ülke oldu olduğunu anımsatan Yavuz, ülkenin küresel krizin ardından notu artan az sayıda ülkeden biri olduğunu ifade etti. Yavuz, bu durumun oluşmasında ekonomi aktörleri arasındaki diyaloğun çok önemli bir yer tuttuğunu kaydederek, "Bizim zenginliğimiz yer altındaki madenlerde değil yer üstündeki insanlarda gizli. Yoksa bu coğrafyada doğalgaz ve petrolümüz olmadan ayakta kalmak mümkün değil" diye konuştu.
     Bu noktada KOSGEB'in varlığının kendilerini memnun ettiğini vurgulayan Yavuz, kurumun son yıllarda destek ve hizmetlerini çeşitlendirmesiyle sanayi politikasının hedefe ulaşmasında önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.
     Konuşmaların ardından genel kurul toplantısı basına kapalı devam ediyor. Öte yandan genel kurul başlamadan önce, bomba dedektörü köpeklerle salonda arama yapıldı.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir